Kava kohaselt kaotab amet umbes 160 töökohta, millest 120 on täidetud ja 40 täitmata. Koondamisega kaasnevaid hüvitisi makstakse koos maksudega välja summas 949 576 eurot, teatab BNS. Koondatud ametnikelt kokkuhoitud palgafond perioodil juuli kuni detsember on 584 724 eurot.
Eelnõu eesmärk on luua võimalused MTA töökorralduse üleviimiseks regionaalselt valdkondlikule toimemudelile. Ameti teatel kasutab hetkel valdav enamik inimesi maksuhalduri poole pöördumiseks e-teenuste keskkonda. Näiteks moodustasid mullu elektrooniliselt edastatud deklaratsioonid üle 95% kõigist ametile esitatud deklaratsioonidest.
Seaduse jõustumisel moodustub ameti nelja administratiivse teeninduspiirkonna asemel üks ja ühtne teeninduspiirkond. Amet kaotab regioonikeskused, mis seni olid Tallinnas, Tartus, Pärnus ja Jõhvis. Neis linnades jätkavad tegevust kompetentsikeskused.
Eelnõu rõhutab, et muudatuste elluviimisega ei koondu ameti tegevused üksnes väljakujunenud keskustesse, vaid amet säilitab siiski ka oma kohaloleku kõigis maakonnakeskustes. Senises Põhja piirkonnas hakkab olema kontaktkeskus ja arvestustegevus, Ida piirkonnas teeninduslikud kontrollid, Lõuna piirkonnas aruandlusdistsipliini tagamine ja Lääne piirkonnas tuludeklaratsioonide menetlus.
Järelevalvelised toimingud, koondatakse kompetentsikeskustesse üle Eesti. Kui menetluse raames peab maksumaksja esitama täiendavaid dokumente või ilmuma selgituste andmiseks maksuhalduri juurde, siis saab ta seda teha lähimas teeninduskohas ning saadud info edastab ametnik ise õigesse süsteemi või õigele ametnikule teises linnas.
Samuti ei ole ameti hinnangul vaja maksumaksjal enam jälgida, milline piirkondlik struktuuriüksus tema küsimusega täpselt tegeleb. Struktuurimuudatusega kokkuhoitud raha on ametil kavas suunata ümber palkade tõstmiseks, riskianalüüsi edasiarendamiseks ja maksukogumise võimekuse suurendamiseks.
Seadus jõustub kava kohaselt tänavu 1. juunil.