20.09.2012 Neljapäev

Riigikogu toetas toetusstreikide etteteatamise tähtaja pikendamist

Riigikogu toetas toetusstreikide etteteatamise tähtaja pikendamistRiigikogu toetas kolmapäeval õiguskantsler Indrek Tederi ettepanekut pikendada toetusstreikide etteteatamise tähtaega, sotsiaalkomisjonile ülesandeks algatada eelnõu kollektiivse töötüli lahendamise seaduse kooskõlla viimiseks põhiseadusega.

Riigikogu toetas kolmapäeval õiguskantsler Indrek Tederi ettepanekut pikendada toetusstreikide etteteatamise tähtaega, sotsiaalkomisjonile ülesandeks algatada eelnõu kollektiivse töötüli lahendamise seaduse kooskõlla viimiseks põhiseadusega, kirjutab BNS.

Ettepaneku poolt hääletas 59 ja vastu 11 riigikogu liiget. Ettepanekut on varem toetanud konsensuslikult nii põhiseaduskomisjon kui ka sotsiaalkomisjon.

Kolmapäeval riigikogu ees esinedes märkis õiguskantsler Indrek Teder, et toetustreikidele kolmepäevase etteteatamistähtajaga kaasnevad õigused ja kohustused ei ole osapoolte vahel proportsionaalsed.

Teder ütles, et kehtiva korra järgi piisab aga toetusstreigi korraldamiseks üksnes kolmepäevasest etteteatamisest. "Seejuures on tööandja legaalsed võimalused oma õiguste eest seista väga piiratud, kuna tal puuduvad peastreigis ette nähtud vahendid," lausus Teder. "Ta ei saa pöörduda riikliku lepitaja poole ega streigi kulgu mõjutada, kui tema ettevõtte ja peastreigiga hõlmatud ettevõtte vahel puudub seos."

Ta lisas, et kuna peasteigist tuleb ette teatada vähemalt kaks nädalat, saab toetusstreigi korraldamise otsust kaaluda suhteliselt kaua. "Samal ajal ei pruugi tööandjad enne toetusstreigi korraldamise teate saamist võimalikku tööseisakut kuidagi ette näha ega vajalikke ümberkorraldusi läbi mõelda, sest toetusstreigi korraldamiseks pole nõutav ettevõtete vaheline seos," märkis Teder.

"Elutähtsaid teenuseid pakkuvad ettevõtted peavad tagama teenuste järjepideva osutamise," lausus Teder. "Nad vastutavad avalikkuse ees ning nende teenuste kättesaadavusest võib sõltuda elanikkonna elu, tervis ja julgeolek. Sellepärast on oluline, et ettevõtja saaks toetusstreigi toimumisest võimalikult vara teada."

Teder märkis, et kolmepäevane etteteatamisaeg seab ettevõtja ebamõistlikult raskesse olukorda, kuna nii lühikese ajaga ei ole tööandjal ja tema lepingupartneritel tegelikku võimalust olukorrale reageerida. "Etteteatamistähtaja mõistlik pikendamine riivab osapoolte põhiõigusi vähem," sõnas Teder. "Toetusstreigist pikema etteteatamisajaga ei rikutaks põhiseadusega tagatud streigiõigust ning toetusstreigi läbiviimine ei muutuks sisuliselt võimatuks."

Tänavu märtsis toimunud streigilaine ajal korraldati kahe peastreigi toetuseks hulgaliselt toetussstreike, sealhulgas elutähtsate teenuste osutajate ettevõtetes. Sellega seoses tõusis taas päevakorrale streigiregulatsiooni põhiseaduspärasuse küsimus, mistõttu õiguskantsler analüüsis kollektiivse töötüli lahendamise seaduse toetusstreikide regulatsiooni kooskõla põhiseadusega.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255