Seaduse järgi on maamaksu tasumisest vabastatud maa omanik või maakasutaja tema kasutuses oleva elamumaa või maatulundusmaa õuemaa kõlviku osas linnas, vallasiseses linnas, alevis, alevikus ning üldplaneeringuga kohaliku omavalitsuse või maakonnaplaneeringuga maavanema poolt tiheasustusega alaks määratud alal kuni 0,15 hektari ning mujal kuni 2,0 hektari ulatuses, kui sellel maal asuvas hoones on isiku elukoht vastavalt rahvastikuregistrisse kantud elukoha andmetele.
Maamaksu tasumisest on seaduse järgi vabastatud ka hooneühistu liikmed, kes selles hoones rahvastikuregistri andmetel elavad. Hooneühistu kasutatav maa vabastatakse samas määras, tiheasustusega alal vastavalt 0,15 hektari ning mujal 2,0 hektari ulatuses, jaotatuna proportsionaalselt hooneühistu liikmete vahel.
Seadus jõustub 2013. aasta 1. jaanuarist. Seaduse järgi kohaldatakse maksuvabastust vabastuse aluse tekkimisele järgneva aasta 1. jaanuarist. Kui maksuvabastuse alus tekib 1. jaanuaril, kohaldatakse maksuvabastust samast päevast.
Riigikogu rahanduskomisjoni nõunik Andres Ando selgitas BNS-ile, et 2013. aasta eest koduomanikud enam seaduse järgi maamaksu tasuma ei pea. Maamaksuvabastuse saab inimene siis, kui tal on tekkinud maksuvabastuse alus hiljemalt 2013. aasta 1. jaanuariks ehk kui ta on selle kuupäeva seisuga maa omanik või -kasutaja ning tema püsiv elukoht on rahvastikuregistri andmete kohaselt sellel maal asuvas hoones.
Varasema info põhjal vähendab seadusemuudatus kohalike omavalitsuste tulusid rahandusministeeriumi hinnangul 16,6 miljoni euro võrra.
Seaduseelnõu on varasemalt saanud nii opositsiooni- kui osa koalitsioonipoliitikute terava kriitika osaliseks. Riigikogu Keskerakonna fraktsioon pöördus neljapäeval president Toomas Hendrik Ilvese poole palvega jätta koduomanikke maamaksust vabastav seadus välja kuulutamata, sest see on erakonna hinnangul vastuolus põhiseadusega.