14.12.2011 Kolmapäev

Ühtsed õigused töötajaile väljastpoolt ELi

Ühtsed õigused töötajaile väljastpoolt ELiUue ühtse loa seaduse alusel, mille EP 13. detsembril vastu võttis, saavad kolmandate riikide kodanikud, kes töötavad ELis legaalselt, sarnased õigused ELi kodanikega töötingimuste, sotsiaalkindlustuse ja avalikele teenustele ligipääsu osas. Direktiiv annab võõrtöölistele võimaluse saada töö- ja elamisluba ühtse menetlusega.

"Ühtse loa" direktiiv täiendab teisi seadusliku sisserände meetmeid nagu sinine kaart (üle-Euroopa Liiduline tööluba) ning on loodud ELi tööturu vajaduste hõlpsamaks rahuldamiseks.

"Ühtse loa direktiiv võimaldab meil teatud määral tegeleda tööjõu puudusega Euroopas. Samuti aitab see hoida kontrolli all migratsioonivoogude tasakaalu. On mõistlik, kui sisseränne on legaalne /.../. Uued reeglid lihtsustavad elamis- ja töölubade andmist ning tagavad kolmandate riikide kodanikele sarnased õigused ELi töötajatega," ütles raportöör Véronique Mathieu (EPP, FR) esmaspäeval toimunud arutelul.

Need reeglid ei mõjuta ELi riikide pädevust otsustada kas või kui palju töötajaid väljastpoolt ELi vastu võtta, kuid positiivse otsuse korral peavad liikmesriigid nelja kuu jooksul otsustama ühtse loa taotlemise võimaldamise.

Ühtse loa saanud isikud saavad sarnased õigused ELi töötajatega selles osas, mis puudutab töötingimusi, kvalifikatsiooni tunnustamist, õigust liituda ametiühingutega ning saada pensionit, sotsiaalkindlustust ja tööhõiveametite vahendatavaid teenuseid. ELi riigid võivad nendele õigustele seada teatud omapoolseid piirangud.

Esitatud direktiiv aitab samuti vähendada bürokraatiat kolmandate riikide kodanikele, võimaldades neil saada töö- ja elamisluba ühtse menetlusega.

Kellele laieneb ühtne luba?


Kokkulepitud reeglid hõlmavad neid kodanikke väljastpoolt ELi, kes soovivad elada ja töötada mõnes liikmesriigis või kes juba elavad ja töötavad seaduslikult mõnes ELi riigis. Uus seadus ei laiene pikaajalise elamisloaga isikutele, põgenikele ega lähetatud töötajatele (kelle suhtes kohalduvad juba kehtivad teised ELi reeglid), hooajatöölistele või firmasisesesse lähetusse saadetud töötajatele (keda käsitlevad teised ELi direktiivid). Au pair`id ja meremehed, kes sõidavad liikmesriigi lipu all,  ei kuulu samuti sellesse gruppi.

Sotsiaalsed garantiid ja kutseharidus


Üldise põhimõtte järgi tagatakse kolmandatest riikidest töötajaile ELi töötajatega sarnased sotsiaalsed garantiid. Liikmesriigid saavad aga seada piiranguid nende töötajate osas, kelle tööleping on lühem kui 6 kuud. Saadikute ettepanekul võimaldatakse kolmandatest riikidest töötajaile sarnaselt ELi töötajatega kutseõpet- ja -haridust. Kui kutseharidus või ülikooliõpe ei ole seotud töötaja ametiga, siis võivad liikmesriigid esitada eritingimusi nagu näiteks keeleoskus.

Järgmised sammud


Teisipäeval toimunud hääletusega lõppes selle küsimuse seadusandlik menetlus kuna liikmesriigid olid eelnõu juba heaks kiitnud. Liikmesriikidel on kaks aastat aega, et antud direktiiv oma seadusandlusesse üle võtta.

Euroopa Parlamendi Infobüroo

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255