13.01.2011 Neljapäev

Uuest aastast jõustunud äriseadustiku muudatustest

Reuters Suuremaks muudatuseks äriseadustikus on osaühingu asutamise võimaldamine ilma sissemakset tegemata - kui osaühingu kavandatud osakapital ei ole suurem kui 25  00 eurot, võib asutamislepinguga ette näha, et asutajad ei pea osaühingu asutamisel osa eest tasuma, vaid võivad tasuda ka hiljem.
Samuti kaotatakse äriseadustikust nõue selle kohta, et vähemalt poolte juhatuse liikmete elukoht peab olema Eestis, mõnes teises Euroopa Majanduspiirkonna liikmesriigis või Šveitsis ning kehtestatakse nõue vaid ühele Eestis asuvale kontaktaadressile. Juba tegutsevaid osaühinguid mõjutavad pigem muudatused, millega vähendatakse ühinguõiguslike dokumentide vorminõudeid, audiitori kaasamise kohustust, lihtsustatakse osa võõrandamisel seadusjärgse ostueesõiguse regulatsiooni ning kaotatakse ära juhatuse liikme ametiaja tähtajalisus.
 

Reservkapitali suurus ei või olla väiksem kui 1/10 osakapitalist

Äriseadustiku uues redaktsioonis on lisatud põhimõte, mille kohaselt osanikud on vabad otsustama, kas nad soovivad osaühingu reservkapitali moodustada või mitte. Sellest johtuvalt on muudetud ka paragrahv 160 lõiget 2, mille kohaselt nähakse reservkapitali moodustamine ja suurus ette põhikirjas ja see ei või olla väiksem kui 1/10 osakapitalist. Kui osanikud on otsustanud siiski reservkapitali moodustada, siis tuleb silmas pidada millest osaühingu reservkapital moodustatakse (§ 160 lõige 1), reservkapitali iga majandusaasta jooksul panustamise kohustust (§ 160 lõige 3) ning reservkapitali kasutamist (§ 161).

Sooviga jätta suurem otsustusõigus osaühingu asutajatele ja osanikele ning lihtsustada regulatsiooni, on äriseadustikust (§ 189 lg 1) kaotatud nõue, mille kohaselt osaühingul, mille osakapital on üle 400 000 krooni ja mille juhatuses on alla 3 liikme, peab olema nõukogu. Välistatud ei ole aga, et nõukogu nähakse ette põhikirjaga.
 

Juhatus nimetatakse ametisse tähtajatult

Äriseadustik nägi siiani ette, et juhatuse liikme saab ametisse nimetada kolmeks aastaks ja seda tähtaega võib põhikirjaga pikendada kuni viie aastani. Siiski ei ole osaühingu puhul antud regulatsiooni kohaldamine alati põhjendatud ning käesoleva äriseadustiku redaktsiooniga kehtestatakse, et juhatus nimetatakse ametisse tähtajatult (§ 184 lg 2). Loomulikult säilib võimalus ka tulevikus ette näha osaühingu põhikirjaga teistsugune õiguslik olukord, kui põhikirjas sätestada juhatuse liikme ametiajale konkreetne tähtaeg.
 

Osa võõrandamisel ei kehti ostueesõigus

Senise osaühinguõiguse üheks aluspõhimõtteks on olnud osanike seadusest tulenev ostueesõigus osa võõrandamisel. Lisaks nägi äriseadustik siiani ette, et põhikirjaga saab luua olukorra, kus osa võõrandamine kolmandale isikule on seotud osanike otsusega. Sooviga lihtsustada osanike otsusest sõltuvat osa võõrandamist sätestatakse võimalus (§ 149 lg 3) põhikirjaga ette näha, et osa võõrandamisel ostueesõigus ei kehti. Lubatud on põhikirjas sätestada ka täiendavad tingimused: eelkõige, et osa võõrandamiseks on vajalik teiste osanike, juhatuse, nõukogu või muu isiku nõusolek. Seni võis põhikirjaga ette näha üksnes selle tingimuse, et osa võõrandamisel kolmandale isikule on vajalik osanike otsus, mille poolt on antud vähemalt 2/3 häältest, siis uue redaktsiooniga pakutav sõnastus annab osanikele palju vabamad käed põhikirja kujundamiseks. Samuti ei seata enam nõusolekule mingit häälte arvu piirangut, ka selles osas saab põhikirjaga näha ette igale ühingule sobivad võimalused.
 
Nagu eespool mainitud on oluliseks muudatuseks ka võimalus asutada osaühing ilma sissemakset tegemata. Lähtuvalt kooskõlastamisel tehtud ettepanekutest lisati seadustikku ka säte, mille kohaselt edaspidi kantakse äriregistrisse ka vastav märkus (st osaühing asutatud sissemakset tegemata) B-osa registrikaardile. Pärast seda, kui osaühingu põhikirjas ette nähtud kogu osakapital on osaühingule ära makstud (üle antud), siis on saab taotleda äriregistrilt antud märkuse kustutamist. Sätestatud on, et taolise osaühingu asutajaks saab olla üksnes füüsiline isik ning kuni sissemaksete täieliku tasumiseni kõigi osanike poolt ei või osaühing suurendada ega vähendada osakapitali, samuti ei või osaühing teha osanikele ühtegi väljamakset (mis ei hõlma osanikule makstavat töötasu ega muid tasusid).
 
Äriseadustikuga saab täpsemalt tutvuda Riigi Teataja veebilehel   www.riigiteataja.ee. Terviktekst: https://www.riigiteataja.ee/akt/131122010019

Muudatused: https://www.riigiteataja.ee/akt/13364139

Koidu Mölderson
poliitikakujundamise- ja õigusosakonna jurist,
Eesti Kaubandus-Tööstuskoda
koda.ee

 

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255