01.10.2010 Reede

Uus välismaalaste seadus sätestab ka tööandjate kohustusi

Reuters Selle aasta 1. oktoobril jõustuv uus välismaalaste seadus reguleerib senisest põhjalikumalt välismaalaste Eestis õppimist ja töötamist ning sätestab vastutuse seaduse rikkumise korral. Peamised muudatused puudutavad eelkõige õppeasutuste ja tööandjate kohustusi ning piiriülest reisijate vedu.

Siseminister Marko Pomerants: "Senise välismaalaste seadusega võrreldes on uus regulatsioon põhjalikum ning selle selge ülesehitus ja sõnastus võimaldab nii asutustel kui välismaalastel vajalikku infot lihtsamalt üles leida."

Uue seaduse kohaselt võib tähtajalise elamisloa taotluse siseriiklikult Politsei- ja Piirivalveametile esitada välismaalane, kes viibib riigis seaduslikult (nt viisa alusel) ning taotleb elamisluba õppimiseks riiklikult tunnustatud õppekava alusel magistri- või doktoriõppes.

Piiriülesel reisijate veol on nii füüsilisest kui juriidilisest isikust vedajal uue seaduse kohaselt kohustus kontrollida enne välismaalase transpordivahendile võtmist, et välismaalasel oleks piiriületuseks ettenähtud dokument ning seaduslik alus Eestisse sisenemiseks või transiittsoonis viibimiseks.

Üldine seadusest tulenev nõue on tõendada tähtajalise elamisloa taotlemisel tegeliku eluruumi olemasolu. Välismaalase Eestisse kutsumisel lisandub nii tööandjale, õppeasutusele kui välismaalasele eluaset võimaldavale isikule kohustus kontrollida, et Eestisse kutsutud välismaalasel oleks Eestis viibimiseks seaduslik alus.

Välismaalaste Eestis õppimise ja töötamise osas laiendab seadus õppeasutuste ja tööandjate teavitamiskohustust. Näiteks on õppeasutus kohustatud PPA-d teavitama välismaalasega sõlmitud praktikalepingu sõlmimisest ja selle lõpetamisest. Samuti tuleb nüüdsest teada anda ka õppimiseks tähtajalise elamisloa saanud välismaalase õppetööle mitteasumisest.

Ühe olulise osana näeb seadus ette karistused erinevate rikkumiste korral.
Rahatrahviga kuni 300 trahviühikut ning juriidilise isiku puhul kuni 50 000 krooni karistatakse tööandjat välismaalase Eestis töötamise tingimuste rikkumise võimaldamise eest, sealhulgas välismaalase poolt seadusliku alusega kindlaks määratud tingimustele mittevastava töötamise võimaldamise eest. Sama kehtib ka tööandja poolt välismaalasele Eestis töötamise eest seadusega sätestatud määrast väiksema töötasu maksmise või töötasu mittemaksmise ja teavitamiskohustuse täitmata jätmise korral.

Välismaalaste seadus sätestab välismaalaste Eestisse saabumise, Eestis ajutise viibimise, elamise ja töötamise alused ning vastutuse seadusega määratud kohustuste rikkumise eest.

Lisaks on alates 01.10.2010 võimalik Politsei- ja Piirivalveameti koduleheküljelt kontrollida välismaalase lühiajalise töötamise registreerimise ning viisa kehtivust.

Informatsioon vajalike reisidokumentide ning Eestis viibimise seaduslike aluste kohta on kättesaadav Politsei- ja Piirivalveameti kodulehel http://www.politsei.ee/

Välismaalaste seadusest tulenevate kohustuste ja dokumentide taotlemise kohta saab infot Politsei- ja Piirivalveameti kliendiinfo telefonil 612 3000 (E-R 8.00-18.00).

BNS




Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255