Eelnõu vähendab halduskoormust, suurendab läbipaistvust avalikus sektoris ja tõstab korruptsioonivastast teadlikkust ühiskonnas, teatas valitsuse pressitalitus.
Eelnõuga sõnastatakse ümber ametiisiku mõiste ja määratletakse ametiisiku kohustused. Ametiisiku põhiliseks tunnuseks on ametiseisund. Ametiseisundiga on tegemist siis, kui avaliku ülesande täitmisel on isiku pädevuses tegevused, mis võimaldavad eeliste võtmist endale või andmist teisele isikule ning olemas on oht, et isik võib oma pädevust kuritarvitada.
Ühtlasi täpsustatakse eelnõuga ametiisikute tegevus- ja toimingupiiranguid. Tegevuspiirangutes lähtutakse ametikohustuste välise tegevuse ehk kõrvaltegevuse vabaduse põhimõttest. Üldiselt on ametiisikul lubatud tegeleda ettevõtjana ja töötada teise tööandja juures, kui ei ole seaduses alust selle keelamiseks. Ametiisikul on keelatud toimingu või otsuse tegemine, kui see tehakse ametiisiku endaga või temaga seotud isiku suhtes. Toimingu või otsuse tegemine on keelatud ka juhul, kui ametiisik on teadlik majanduslikust vms huvist, mis toimingut või otsust mõjutab ning kui ametiisik on teadlik korruptsiooniohust või on muul põhjusel välistatud erapooletus.
Lisaks sätestab eelnõu korruptiivse tulu mõiste. Korruptiivseks ei loeta soodustust, mis ei ole seotud ametikohustusega, saab mõista viisakusavaldusena ja soodustuse saamiseks puudub ametniku algatus. Korruptsioonijuhtumist teavitajale tagatakse teavitamise fakti konfidentsiaalsus. Eelnõuga asutatakse uus huvide deklaratsioonide elektrooniline register, kus deklaratsioonid on üldjuhul kõrgemate ametiisikute andmete osas avalikud. Samuti muudetakse eelnõuga deklarantide ringi, deklareeritavate andmete ulatust ja deklareerimise korda. Deklareerida tuleb edaspidi ka mittemajanduslikud huvid ja ka ühisomandis olevad asjad, õigused ja kohustused. Deklaratsioon esitatakse nelja kuu jooksul selle esitamise kohustusest ja edaspidi iga aasta 31. maiks.
Valitsus teeb Riigikogule ettepaneku jätkata deklarantide ringi täpse ulatuse arutelu parlamendis, et leida parim tasakaalupunkt.
Eelnõu on ajakohastatud 11. juunil 2009. aastal algatatud korruptsioonivastase seaduse eelnõust, mis langes menetlusest välja tulenevalt riigikogu koosseisu volituste lõppemisest. Eelnõu koostamisel on kasutatud mitmete riikide praktikat ja rahvusvaheliste organisatsioonide juhendites ja uurimustes esitatud soovitusi, kohandades neid Eesti situatsioonile. Uus korruptsioonivastane seadus jõustub eelnõu järgi 1. septembril 2012. aastal. Uus huvide deklareerimise süsteem käivitub aastast 2014.