21.08.2014 Neljapäev

Valitsus täpsustab loovisiku töölepingu sõlmimise korda

Kultuuriministeerium esitas valitsusele seaduseelnõu, mis täpsustab loomingulises valdkonnas töölepingute sõlmimise korda.

Valitsus täpsustab loovisiku töölepingu sõlmimise korda
Valitsus täpsustab loovisiku töölepingu sõlmimise korda Foto: PM

Etendusasutuse seaduse ja rahvusooperi seaduse muudatused on ajendatud vajadusest viia Eesti õigusaktid kooskõlla Euroopa Liidu Nõukogu tähtajalise töö direktiiviga, edastas kultuuriministeerium BNS-ile. Seadusemuudatuste väljatöötamisel konsulteeris ministeerium etendusasutustega, neid ühendava organisatsiooniga ning loominguliste töötajate ühendustega.

„Kehtiv etendusasutuse seadus võimaldab loomingulise töötajaga sõlmida üksnes tähtajalist töölepingut ning pole piiranguid, kui mitu korda järjest võib seda teha. Euroopa Liidu direktiiv nõuab aga seadusandlusesse meetmeid, mis aitaksid hoida ära järjestikuste tähtajaliste töölepingute sõlmimise kuritarvitamist,“ selgitas kultuuriministeeriumi kunstide asekantsler Raul Oreškin. Seetõttu nähakse etendusasutuse seaduses ette, et tähtajalist lepingut samasisulise töö tegemiseks saab sõlmida kaks korda järjest ning kolmandast korrast alates oleks tegu juba määramatuks ajaks sõlmitud lepinguga. „Kollektiivlepingus on võimalik kokku leppida ka suurem arv järjestikuseid tähtajalisi lepinguid, ent neid ei tohi kümne aasta jooksul olla üle viie,“ lisas Oreškin. Erandiks on etendusasutuse loomingulise juhiga sõlmitavad tähtajalised töölepingud, mis ei muutu järjestikuse pikendamise tulemusel lõpuks tähtajatuks.

Seadusemuudatus kaotab ühtlasi nõude, mille järgi kehtestab kultuuriminister määrusega etendusasutuse loominguliste töötajate ametikohtade loetelu. Nõue on aegunud, sest senised riigietendusasutused on praeguseks kujundatud ümber eraõiguslikus vormis tegutsevateks sihtasutusteks, kelle tegutsemisvabadus ja -vastutus saab ja peab olema avaram. „Oma kunstilise kollektiivi määratlemine on iga etendusasutuse enda ülesanne,“ toonitas asekantsler Oreškin.

2010. aasta oktoobris algatas Euroopa Komisjon Eesti suhtes rikkumismenetluse, sest komisjoni hinnangul puuduvad Eesti siseriiklikus õiguses meetmed, mis hoiaksid ära järjestikuste tähtajaliste töölepingute sõlmimise kuritarvitamise. Valitsusele kinnitamiseks esitatud muudatused kõrvaldavad selle rikkumise etendusasutuse seaduse raames ja aitavad viia Eesti seadusandluse kooskõlla Euroopa Liidu Nõukogu raamkokkuleppega tähtajalise töö kohta.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255