18.03.2016 Reede

Eelnõu seab kohustusliku auditi lepingule kaheaastase miinimumaja

Rahandusministeerium saatis kooskõlastusringile audiitortegevuse ja teiste seaduste muutmise eelnõu, mis muu hulgas sätestab, et edaspidi tuleb raamatupidamise aastaaruande kohustusliku auditi tegemiseks sõlmida audiitorettevõtjaga leping vähemalt kaheks aastaks.

Kavandatavad seadusemuudatused kahandavad halduskoormust ja säästavad raha
Kavandatavad seadusemuudatused kahandavad halduskoormust ja säästavad raha Foto: PM

Lepingu minimaalse kestuse pikendamine võimaldab tõsta osutatava audiitorteenuse kvaliteeti, teatas rahandusministeerium.

Seaduseelnõu kitsendab ka avaliku huvi üksuse määratlust, viies selle Euroopa Liidu direktiiviga lubatud miinimumini. Avaliku huvi üksusteks loetakse börsiettevõtted, kindlustusseltsid ning pangad.

Ministeeriumi selgituse kohaselt on avaliku huvi üksuse mõiste kitsendamine vajalik selleks, et vältida halduskoormuse suurenemist nii erasektoris kui ka avalikus sektoris: avaliku huvi üksustele tehtud audititest nõuab Euroopa Liidu õigus edaspidi tavapärasest märksa detailsemaid aruandeid ja samuti kehtib neile hulk muid kõrgendatud nõudeid.

Seaduseelnõu sätestab veel, et edaspidi hakkab vandeaudiitori kutset rahandusministeeriumi asemel välja andma audiitorkogu audiitortegevuse järelevalvenõukogu.

„Kvaliteetne audiitorteenus on oluline avalik hüve, mis tagab ettevõtjatele ja investoritele olulise finantsinformatsiooni usaldusväärsuse,“ ütles rahandusminister Sven Sester pressiteate vahendusel. „Usun, et vandeaudiitorite eneseregulatsiooni tase on kõrge ja neile võib usaldada ülesandeid, mida seni on täitnud rahandusministeerium. Audiitorkogu kui kutseühendus on aastatega küpsenud ja tugevnenud.“

Ka muud vandeaudiitorite tunnustamise ning tegevuslubade andmisega seotud ülesanded, mida seni täitis rahandusministeerium, antakse audiitorkogu audiitortegevuse järelevalvenõukogu pädevusse. Rahandusministeeriumi vabastamine kutsete ja tegevuslubade andmise, kehtetuks tunnistamise ja muudest sellistest seotud ülesannetest võimaldab ministeeriumil keskenduda õigusloomele.

Kutseorganisatsiooni koondatakse vannutatud audiitorite ja audiitorühingute tunnustamine ja registreerimine, kutsetegevuse ja kvaliteedikontrolli standardite ning eetikakoodeksi kinnitamine, jätkuõppe korraldamine, samuti kvaliteedi tagamise süsteemid ning uurimis- ja halduslikud distsiplinaarsüsteemid. Tehtavad muudatused lühendavad kokkuvõttes menetlusprotsesse, kahandades nii halduskoormust ja säästes raha.

Senine kolmetasandiline järelevalvesüsteem muutub kahetasandiliseks. Rahandusministeerium jääb teostama haldusjärelevalvet audiitorkogu üle.

Eelnõuga viiakse Eesti õigusaktid vastavusse Euroopa Liidu direktiiviga, mis käsitleb raamatupidamise aastaaruannete ja konsolideeritud raamatupidamise aastaaruannete kohustuslikku auditit.

Kavandatavad seadusemuudatused peaksid jõustuma 2017. aasta 1. jaanuaril.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255