16.11.2010 Teisipäev

Elektrituru avamisel lisandub turule universaalteenus

Elektrituru universaalteenuse sisseseadmine tuleneb Euroopa Liidu reeglitest, mille ülevõtmist majandusministeerium praegu ette valmistab.

Üldjuhul lepivad elektri müüja ja ostja avatud turu tingimustes elektri hinna ja teenuse muud parameetrid kokku omavahel. Universaalteenust kasutava kliendi jaoks hakkab elektri hind olema fikseeritud. Selle hinna tagab võrguettevõte, kelle võrguga on klient ühendatud ning võrguettevõte peab elektri universaalteenuse hinnale saama kooskõlastuse konkurentsiametilt.

Majandusministeeriumi asekantsler Einari Kisel selgitas, et taolise elektri universaalteenuse kasutamise võimalus on olemas paljudes Euroopa riikides. Samas on sellise teenuse populaarsus erinev. Näiteks Soomes universaalteenuse kasutajaid pole, ent on ka riike, kus osa tarbijaid kasutab just sellist teenust.

Teiste riikide kogemuse põhjal on universaalteenuse korras ostetava elektri hind veidi kõrgem turuhinnast, rääkis Kisel.

Eesti Energia juhatuse esimees Sandor Liive rääkis ettevõtte korraldatud elektrituru teemalisel foorumil, et ei tasu loota, et turu täieliku avamise korral oleks elektri hind tavatarbijale odavam praegusest hinnast. Vabaturu tingimustes tehtavad investeeringud eeldavad kohati kaks või kolm korda kõrgemat elektri tootmishinda, kui see on suletud turul, selgitas Liive.

Eesti Energia saab praegu suletud turu tarbeks toodetud elektri eest umbes 30 eurot megavatt-tunni kohta. Samas on vabaturul elektri hind olnud viimasel ajal ligikaudu 50 euro tasemel.

Samas pole Liive sõnul praegu kindlust selle kohta, kas elektri vabaturu hind tagab piisavad investeeringud selleks, et oleks täies ulatuses tagatud elektri varustuskindlus.

Elektrituru täielik avamine Eestis satub kokku süsinikdioksiidi lubatud hetkoguste uue jaotusperioodi algusega Euroopa Liidus. Lubatud heitkoguste jaotamise uusi tingimusi pole Euroopa Liit veel kehtestanud, kuid energeetikaspetsialistide üldise hinnangu kohaselt on heitkoguste hind uuel perioodil senisest kõrgem ja mõjutab samas suunas ilmselt ka elektri hinda.

Teine oluline tegur, mis samuti hakkab mõjutama elektri hinda Eesti turul, on Soomes valmiv Olkilouto kolmas tuumajaam, mille mõju peaks energeetikaspetsialistide sõnul olema pigem hinda langetav.

Soomest elektri importimisel võib piiranguks osutuda asjaolu, et Eesti ja Soome vahel on kuni 2013. aasta lõpuni kasutusel üksnes esimene Estlinki kaabel. Estlink 2 peaks praeguse plaani järgi töösse minema 2014. aasta algusest.

Kui neil või muudel põhjustel peaks Eesti turul tekkima elektri defitsiit, katab nõudluse ja pakkumise vahe süsteemihaldur Elering, kinnitas selle juht Taavi Veskimägi.

Eesti elektriturg muutus 35% ulatuses avatuks selle aasta aprillist. Kisel kinnitas, et praeguse plaani kohaselt mingeid vahepealseid üleminekuetappe turu avamisel ei tule ja ülejäänud 65% turust avaneb 2013. aasta algusest.

BNS


Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255