„Tahame teha Eesti Energia korda. Erikontrolli murekohad on ettevõttele teada ning tegeleme nende lahendamisega,“ ütles Durejko pressiteate vahendusel.
Rahandusministri algatatud erikontroll tuvastas, et aastatel 2020–2023 esines Eesti Energia AS-i juhtimises puudusi, mis põhjustasid keskkonnaalaseid rikkumisi, majanduslikku kahju ning mõjutasid jaotusvõrgu töökindlust.
Juhtorganid on rikkunud mitmel puhul hoolsuskohustust ja võtnud põhjendamatuid riske
Rahandusminister Jürgen Ligi selgitas pressiteates, et erikontrolli algatas eelmine minister ning see põhines kontserni siseaudititel ja -dokumentidel. „Erikontrolli ülesanne oli anda õiguslik hinnang juhtimistegevusele, selgitades välja, kas on rikutud ettevõtja hoolsuskohustust. Sisulised tähelepanekud oli varem teinud ettevõtte sisekontroll ning vigade parandused on juba tehtud või tegemisel. Kõige keerulisem on heitmete kontrolli alla saamine,“ tõdes ta.
Erikontrolli käigus analüüsiti nelja valdkonda ja tehti kokku 35 tähelepanekut. Suuremad rikkumised ilmnesid seoses keskkonnanõuete täitmise ja finantsriskidega – vanemate õlitehaste ja elektrijaamade heide ületab kompleksloaga lubatud norme ning tehtud on kahjulikke riskimaandamistehinguid. Samuti esinesid puudused jaotusvõrgu töökindluse tagamisel.
Tuuakse välja, et juhtorganid on mitmel puhul rikkunud hoolsuskohustust ja võtnud põhjendamatuid riske. „Edasised sammud ja otsused saavad teha nii keskkonnaamet kui ka Eesti Energia uus juhatus,“ ütles Ligi.
Ministri sõnul on omaniku koostöö praeguse juhatusega olnud hea. „Enefit Poweri juhatus ja nõukogu on välja vahetatud, tuletistehingute süsteem ümber korraldatud, Elektrilevi jagunemine tühistatud ning heiteprobleemile otsitakse aktiivselt lahendust. Siiski ei ole vastutuse küsimus veel täielikult selgeks saanud.“