ERR: Eesti Energia kaotas Norra kaupleja pankroti tõttu miljon eurot
Juhtumi põhjustas 47-aastane norralane ja viimaste aastate riigi üks suurim maksumaksja Einar Aas, kes oli seni elektri tuletistehingute turul unikaalne nähtus, olles ainus eraisikust kaupleja 166 osalisega turul, märkis ERR.
Aas oli finantskaupleja ning tegi Nasdaqi energiabörsil panuse Nord Pooli ja Saksa hinnapiirkonna vahele, mis on ajalooliselt kõikunud kahe ja kuue euro vahel. Aas panustas sellele, et kahe hinnapiirkonna vahe jääb püsima või väheneb.
Hinnavahe aga hoopis suurenes ning kui turul levis info, et üks turuosalistest on suure positsiooniga hädas, hakati tema vastu panustama ja efekt võimendus veelgi. Väidetavalt oli Aasi positsioon 30 teravatt-tundi, mis kataks Eesti energiatarbimise kolmeks ja pooleks aastaks, tõi ERR-i portaal esile.
Aasi tuletistehingute väärtus langes nii suurde miinusesse, et tema tagatis ei katnud seda ära, mistõttu pidi sekkuma Nasdaqi turu stabiilsust tagav arvelduskoda, mis kattis 107 miljoni euro suuruse augu ära. Arvelduskoja fond koosneb aga turuosaliste sissemaksetest ning turuosalised pidid sündmuse järgselt uued sissemaksed tegema.
Kui soomlaste Fortum pidi juurde maksma 20 miljonit eurot, norralaste Statkraft 5 miljonit ja taantlaste Ørsted 2 miljonit eurot, siis Eesti Energia kaotus oli ligi 1 miljon eurot, kirjutas ERR-i portaal.
"Me peame taastama oma sissemakse, taastama oma endise positsiooni. Summa jääb suurusjärku miljon eurot ja see läheb kahjuna või tagatisraha muutusena kirja. See ei ole kauplemiskahju, sest me ise ei ole midagi valesti teinud," ütles Eesti Energia energiakaubanduse juht Charlie Viikberg ERR-ile.
Kuigi tagatisfondi maht on nüüd täies mahus taastunud pärast osaliste uusi sissemakseid, on õhus küsimus, kuidas muuta reegleid nii, et selliseid olukordi tulevikus vältida. "Nasdaq peab kindlasti parandama üksikute turuosaliste positsioonide jälgimist. See on koht, kus minu hinnangul praegu eksiti," ütles Viikberg ja prognoosis, et spekulatiivsetes tehingutes lähevad tagatismäärad senisega võrreldes kindlasti üles.