10.05.2011 Teisipäev

Esimeses kvartalis olid eksport ja import poole suuremad kui aasta tagasi

Ekspordi- ja impordihindade tõusu arvestades olid kvartali reaalsed kasvutempod vastavalt 41% ja 33%. Kaubavahetuse kiire kasvu vedajaks olid eelkõige masinad ja seadmed, samas ka kõigi teiste kaubagruppide tulemused paranesid aastaga jõudsalt.

Kaubavahetuse elavnemine ja siseturu nõudluse taastumine kasvatas I kvartalis kaubavahetuse bilansi puudujääki 209 miljoni euroni, mis oli ligi viiendiku võrra kõrgem kui aasta varem samas kvartalis. Suuremad puudujäägid olid kaubavahetuses mineraalsete kütuste, transpordivahendite ja keemiatoodetega. Jätkuvalt annab suuremad ülejäägid puidu ja puittoodete ning mööbli ja puitmajadega kauplemine.

Märtsikuu kaubavahetuse näitajad olid samuti rekordtasemel. Statistikaameti andmetel kasvas eksport märtsis jooksevhindades aastases võrdluses 71% ja import 45%, mahud olid vastavalt 1,1 mld ja 1,2 mld eurot, kusjuures eksport ületades esmakordselt ühe miljardi euro taseme. Ekspordi aastakasv oli samuti kõrgeim kuine näitaja, import kasvas aga eelmise kuuga samas tempos. Märtsis olid kaubavahetuse kiire kasvu vedajateks masinad ja seadmed ning mineraalsed tooted, mis kokku andsid poole nii koguekspordi kui ka koguimpordi mahust.

Märtsikuu ekspordi ja impordi kasve aitas kergitada ka toormehindade tõus maailmaturul, mille mõju maha arvestades kasvas eksport aastaga 53% ja import 27%. Tänu ekspordi kiiremale kasvule vähenes kaubavahetuse defitsiit eelmise aasta märtsiga võrreldes poole võrra ja ulatus 0,1 miljardi euroni.

Aprillis jätkub prognooside kohaselt ekspordi ja impordi mahtude kasv. Eesti Konjunktuuriinstituudi poolt aprillis küsitletud tööstusettevõte eksporttellimuste saldo jõudis taas üle mitme kuu plussi (+2). Oluliselt tõusis nende ettevõtete osatähtsus (14,8%-lt märtsis 22,8%-ni aprillis), kes teatasid tavapärasest suurematest eksport¬tellimustest. Vähenes eelkõige nende ettevõtete osatähtsus, kellel oli märtsis tellimusi tavalisel tasemel (61,9%-lt 56,6%-le), kuid ka tavapärasest väiksema tellimuste hulgaga ettevõtete osatähtsus kahanes (23,2%-lt 20,6%-ni). Aprillis langes majandususaldus nii Eestis kui Euroopa Liidus tervikuna, kuid oli oluliselt parem kui aasta tagasi. Kõrgem majandususaldus oli jätkuvalt Saksamaal ja Rootsis. 

Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium


Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255