Eesti piima- ja kalaettevõtted arvestavad neljapäevast kehtima hakkava Venemaa impordikeeluga ning tegelevad Venemaa veterinaarameti osundatud puuduste kõrvaldamisega. Samas ei peeta kõiki ettekirjutusi põhjendatuks ning koos veterinaarametiga loodetakse jaanuari lõpuks koostada edasine tegevuskava Vene turu suunal, vahendas "Aktuaalne kaamera".
Venemaa veterinaaramet tõi oma 66-leheküljelises aktis välja puudused viie Eesti piimatootja ja kuue kalaettevõtte kohta. Põhiliselt on need seotud Euroopa süsteemi ja Venemaa Tolliliidu süsteemi erinevustega.
Veterinaar- ja Toiduameti peadirektori Ago Pärteli kinnitusel puudutavad ettekirjutused üksikute raskemetallide proovide uurimist nagu arseen või dioksiinid. Tema sõnul märkis ameti siiani kord aastas ettevõtte inspekteerimisakti, et on vaadanud ka Venemaa nõudeid ja nende täitmist, kuid nüüd tuleb see informatsioon igasse kontrolliakti kirja panna.
Kalaliidu juht Valdur Noormägi pidas dioksiini-ettekirjutust põhjendatuks. Ta tõi välja, et Läänemeres tehti dioksiiniuuringuid kuni 2010. aastani, kuid pärast majanduskriisi jäi see soiku. Praegu on dioksiiniuuringud taas käsil ning tulemusi oodatakse suve alguseks. "Dioksiiniuuringud on ääretult kallid. Seal on vaja teha 70-80 proovi ja üks proov maksab keskmiselt 2000 eurot. Ettevõtted ei ole selleks võimelised ja ei olegi mõtet. Siin on vajalik riiklik seireprogramm," lausus Noormägi.
Venemaa ametnikud fikseerisid aga ka mitmeid väiksemaidki rikkumisi nagu liiga õhuke tald töötaja jalatsil, mida kalaliidu juhi sõnul polnud ettevõtetel võimalik ennetada.
"Kui me septembris olime messil Moskvas, siis mul oli kohtumine Vene sanitaarametnikega. Nad ütlesid, et oktoobri lõpus on oodata Eestisse kontrolli ja anti märku, et midagi head sealt ei tule," ütles Noormägi.
Estoveri juustutoodangust ligikaudu veerand on siiani läinud Venemaa turule. Nüüd tuleb sellele toodangule leida uued sihtturud. "Vene komisjon ei olnud veendunud, et kõiki meie töötajaid on teavitatud spetsiifiliselt Vene reeglitest. Peab olema läbi viidud koolitus. Loomulikult me need puudused kõrvaldame lähiajal ning väiksemad puudused on juba ka kõrvaldatud," märkis Estoveri tegevjuht Hannes Prits. Estover loodab Vene turule mõeldud toodangu müüa Euroopasse, kus on piimatoodete defitsiit. Siiski ei taheta loobuda ka Vene turust.
Veterinaar- ja Toiduameti peadirektori sõnul loodab amet, et see impordikeeld saab lähiperioodil lahendatud. "Samas, arvestades diplomaatilist suhtlust ja ka varasemaid analoogseid kaasuseid, siis alla kolme kuu ei prognoosi küll mingil juhul, et võiks mingeid muutusi tulla," lisas Pärtel.
Saarema Piimatööstuse ja Tere teatel ei peaks Venemaa impordipiirangute taga otsima poliitilisi põhjendusi ning nemadki on valmis välja toodud puudused kõrvaldama.
Nii ettevõtted kui veterinaaramet loodavad, et kolme-nelja kuu pärast saab Venemaa turu taas lahti.