Euroopa Ülemkogu president Donald Tusk tervitas Pekingi uusi lubadusi EL-Hiina tippkohtumisel Brüsselis kui läbimurret, kus mõlemad pooled pühenduvad globaliseerumisele ja rahvusvahelistele reeglitele.
Iga-aastane tippkohtumine toob kokku Hiina peaministri Li Keqiangi ja Euroopa Liidu tippametnikud ning seda peetakse Euroopa-Hiina suhete lakmustestiks.
Selle aasta kohtumine langes tundlikule ajale, kuivõrd kuu aega tagasi teatas Euroopa Komisjon, et Hiina on Euroopa "süsteemne rivaal". Samuti on muresid põhjustanud Hiina telekomihiiu Huawei kasutamine 5G võrkude arendamisel.
"Tuginedes vastastikusele austusele ja võrdsusele, olid meil põhjalikud kõnelused ja me jõudsime asjaliku ühisavalduseni," ütles Hiina peaminister kõneluste järel.
"See seab mõlema poole jaoks selge suuna ja konkreetsed eesmärgid," lisas ta.
Ühisavalduseni jõuti alles pärast viimase hetke jõupingutusi, millega suudeti vältida kahe aasta tagust olukorda, kus Hiina keeldus ühisavaldust kaubandustüli tõttu allkirjastamast.
Teisipäevases dokumendis, mis katab teemasid alates julgeolekust kuni diplomaatia ja kaubanduseni, pühenduvad mõlemad osapooled "laiapõhjalisemale mittediskrimineerivale turuligipääsule".
Brüsselit teeb aina rahulolematumaks asjaolu, et Euroopa turud on Hiina ettevõtetele valla, kuid Hiina ei ole sellele samasuguse ligipääsuga vastanud.
"Me nõuame, et Euroopa firmadel oleks Hiinas samasugused õigused nagu Hiina firmadel Euroopas," ütles Euroopa Komisjoni juht Jean-Claude Juncker pressikonverentsil.
Ühisavalduses öeldi ka, et Hiina ja EL suurendavad Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) reformipüüdeid, sealhulgas ka riigiabi reeglite vallas.
"See on läbimurre. Esmakordselt nõustus Hiina arutama Euroopaga seda WTO võtmereformi," ütles Tusk kõneluste järel ja lisas, et pooled arutavad edusamme selles vallas järgmisel tippkohtumisel.