Justiits- ja digiministeerium töötas muudatused välja seoses hiljutise juhtumiga, kus lõhuti Eesti ja Soome vaheline elektrikaabel. Karistusseadustiku võimalikes muudatuses pidas ministeerium silmas ka seda, et kehtivad seadused ei vasta tänapäeva julgeolekunõuetele. Lisaks on kriitilise taristu kahjustamise eest ette nähtud maksimaalne karistus viis aastat vangistust, mis on liiga leebe, arvestades teo tõsidust.
Eesti suhtub kriitilise taristu kaitsesse tõsiselt
Justiits- ja digiministri Liisa Pakosta sõnul on merealused kaablid ja torujuhtmed Eesti riikliku julgeoleku ja varustuskindluse jaoks kriitilise tähtsusega.
„Rikkumistega tekitatakse suur kahju nii omanikule kui ka riigile tervikuna. Sellised kaablid ja torujuhtmed on väga kallid ning nende taastamine ressursimahukas,“ ütles ta.
Ministri sõnul tuleks karistatavaks muuta ka merealuste kaablite ja torujuhtmete kahjustamine ettevaatamatusest. „Navigatsioonikaartidel on kaablite ja juhtmete asukohad märgitud ja ankruga kaablite katkitõmbamise oht meresõitjatele hästi teada,“ rõhutas Pakosta.
Seadusemuudatustega täiendatakse karistusseadustikku, võimaldades võtta vastutusele ka ettevaatamatusest põhjustatud kahju eest. Samuti tõstetakse maksimaalne karistusmäär kümnele aastale. Uued sätted laiendavad Eesti seaduste kehtivust väljapoole territoriaalvett, kui kahju mõjutab Eesti huve või on seotud rahvusvaheliste kohustustega.
Muudatused tagavad suurema õigusselguse ja annavad selge signaali, et Eesti suhtub kriitilise taristu kaitsesse tõsiselt.