Hinnang: majanduskriis tabas riigijuhte ootamatult
Riigikontrolli hinnangul näitab 2009. aasta riigieelarve menetlemine eriti ilmekalt, et majanduskriisi algust ja tõsidust ei osatud õigel ajal hinnata. Kui Eesti majandus oli langenud juba 10 protsenti, saatis valitsus riigikogule heakskiitmiseks eelarve, mis arvestas 2009. aastal 2,6-protsendise majanduskasvuga. Tegelikkuses ootas Eesti majandust ees 14-protsendine majanduslangus ning nendes tingimustes tuli eurokriteeriumide täitmiseks vähendada valitsussektori kulusid ja leida lisatulusid kokku ligi 20 miljardi krooni ulatuses.
Eelarvepuudujäägi hoidmisel lubatud piires ei saa riigikontrolli sõnul jätta tähelepanuta asjaolu, et 2009. aasta lõpus ei toimunud riigiasutuste tavapärast kulurallit. Üleskutse hoiduda vaba raha kulutamisest tõi tulemusi. Samas märgib riigikontroll, et eelmise aasta üks suuremaid kulude kokkuhoiu allikaid oli küll riigi tegevuskulude vähendamine, kuid kärped pole avalikus sektoris toimunud võrdselt. Näiteks riigiasutustes töötavate ametnike keskmine palk on vähenenud 10 protsenti, riigi äriühingute, sihtasutuste ning avalik-õiguslike juriidiliste isikute keskmine palk aga ühe protsendi võrra.
Erakorralised tulud ja otsustav kärpimine tõid küll euro, kuid riigikontroll rõhutab, et selle pingutuse hind pole teada. Riigikontroll märgib, et 2009. aasta lisaeelarvetes ja kokkuhoiumeetmeid selgitavates materjalides pole infot selle kohta, kuidas mõjutab kokkuhoid riigi valdkondade eesmärke. Riigikontroll toob ka välja, et kulude vähendamise kõrval muutis valitsus oma tegevuskava mullu kuus korda, kuid valdavalt on korrigeeritud eesmärkide saavutamise tasemeid ilma selgitusteta.