Küttepuidu hind on vähem kui kahe aastaga tõusnud pea 60 protsenti
Küttepuidu aastane hinnakasv on samas olnud 31 protsenti, millega on see jõudnud ka oma rekordtasemele. Rekordhinnani on viinud kaks olulist sündmust: kahe aasta tagune rekordmadal hinnatase ja sellele järgnenud vesine talv, mis ei võimaldanud rasketehnikaga metsa minna.
"2016. aastal oli situatsioon, kus küttepuidu hinnad olid ajaloo madalaimal tasemel. See oli isegi võrreldav majanduskriisi tasemega, aga kulud olid puidu varumiseks palju kõrgemad. Kui tahtsid ainult küttepuitu raiuda, oli see majanduslikult pigem kahjulik, mistõttu tõmmati küttepuidu varumist kõvasti tagasi, laod müüdi tühjaks, ei tehtud varu peale – mõeldi, et küll me selle puidu hiljem metsast kätte saame," kirjeldas OÜ Tark Mets metsandusekspert Heiki Hepner hinnatõusu algtõuget.
Madala küttepuidu hinna tõttu olid ka samast puidust tehtava pelleti hinnad sel ajal Euroopas väga madalad, mis üksnes võimendas motivatsioonipuudust küttepuude varumisel."Eelmisel talvel polnud aga võimalik metsa minna, kuigi hinnad olid juba soodsad," lisas Hepner teise põhjuse, miks hinnad niivõrd tõusid.
Praeguse hinna juures on väga arvestatav kogus küttepuidust minemas suurtesse energiatootmisjaamadesse, ent kuivõrd selleks on tehtud pikaajalised, hooaja lõpuni kestvad lepingud, mis tähendab fikseeritud hindu, siis ei saa puidu hind enne seda ka langeda, isegi kui tänavu peaks tulema puiduvarumiseks soodne talv.
"Seetõttu ei ennusta, et tuleb hinnalangus, isegi kui tuleb ilus detsember ja piisavalt külma," tõdes Hepner.