03.05.2011 Teisipäev

Ligi: Eesti väljus kriisist struktuurselt tugevamana

"Ekspordi, tööstustoodangu ja tootlikkuse kiire kasv algas eelmise aasta alguses ning jätkub prognooside kohaselt ka 2011. aastal. Eesti jooksevkonto on ülejäägis ning kaupade ja teenuste väljavedu ületab importi. Lisaks tööstuse ning kaupade ja teenuste väljaveo kiirele kasvule suureneb 2011. aasta jooksul ka sisenõudluse ehk investeeringute ja tarbimise osakaal majanduskasvus," kõneles rahandusminister.

Ligi rõhutas järgneva nelja aasta eelarvestrateegiast rääkides, et tähtis on hoida eelarvet tasakaalu lähedal ja vältida riigivõla kasvu. "Väikeses ja avatud majanduses - ning vastutustundliku majanduspoliitika puhul üldisemalt - ei ole mõtet rääkida valitsuse aktiivsest rollist sisenõudluse kunstlikul ja ajutisel stimuleerimisel," ütles minister.

Ligi sõnul tuleb lisaks kriisi haldamisele tegeleda ka kriiside ennetamisega. "Kriisile eelnenud aastatel kogutud reservid võimaldasid majanduslanguse ajal rahastada riigi kulutusi ega seadnud eelarve täitmist sõltuvusse rahaturgude kõrgetest intressidest," rääkis ta.

Pidevalt kasvanud valitsussektori investeeringud ja tulemuslik Euroopa Liidu (EL) struktuurifondide kasutamine on ministri hinnangul oluliselt suutnud majanduse kohandumist toetada ja kriisi mõju leevendada.

Ligi tõi järgmiste aastate eelarvepoliitikast rääkides välja neli põhimõtet, milleks on näiteks valitsussektori eelarve ülejääki viimine 2013. aastal ning kogu programmiperioodi jooksul valitsussektori netovarade taseme hoidmine ehk likviidsed varad ületavad võlakoormust.

Maksukoormuse soovib riik alandada majanduslanguse eelsele tasemele ning eelkõige on plaanis langetada tööjõuga seotud maksud. Ühtlasi ootab riik maksutulude suurenemist aastatel 2012–2015 keskmiselt kuus protsenti aastas.

BNS


Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255