03.05.2017 Kolmapäev

Liit: riik ei tohiks suhkrumaksu eelnõud kiirelt menetleda

Eesti Karastusjookide Tootjate Liit soovib, et riik loobuks suhkrumaksu eelnõu kiirest menetlemisest, koostaks selle väljatöötamiskavatsuse ja analüüsiks põhjalikult eelnõus pakutud lahendusi.

Liit leiab, et planeeritav magustatud jookide maks on vastuolus Euroopa Liidu riigiabi reeglitega. "Kuivõrd maksu peamise eesmärgina on välja toodud suhkru tarbimise vähendamine ning selle läbi rahva tervise kaitsmine, tuleks võrdselt maksustada kõiki tootegruppe, mis eesmärgi saavutamisele kaasa aitavad," kirjutas liidu juhatuse liige Nele Normak majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile.

Kuivõrd mitmeid karastusjookidega konkureerivaid ning suhkrusisalduselt võrreldavaid ja seeläbi maksustamise eesmärgist lähtuvalt sarnaseid tooteid ei planeerita maksustada, oleks maksu kehtestamisel liidu hinnangul tegu maksustamata toodete tootjatele/turustajatele keelatud riigiabi andmisega.

Samuti on maksustamine liidu hinnangul diskrimeeriv, kuna karastusjooke toodavad suuremas ulatuses välisriikde tootjad, kuid magusaid jogurtijooke ja keefiri Eesti tootjad.

Ka on maks liidu hinnangul vastuolus põhiseadusega, kuna selle kehtestamine vaid 1,5 protsendile inimeste tarbitavast päevasest energiahulgast ei teeni tervisekaitse eesmärke, kuid riivab tootjate ettevõtlusvabadust.

"Arvestades, et jookide suhkrusisalduse vähenemine on toimunud edukalt ilma riigi sekkumiseta, on maksu näol tegemist ebavajaliku ja usaldamatu ning vaenuliku sammuga joogitootjate, ettevõtete konkurentsivõime, tööhõive ja majanduse suunas," märkis Normak.

Seega soovib liit, et riik loobuks eelnõu kiireloomulisest menetlemisest, taastaks kogu Eesti toidu- ja joogisektoriga töise dialoogi ning koostöös ekspertide, rahvatervise asjatundjate ja rahvusvaheliste praktikutega asuks sisulisi lahendusi arutama.

Kompromissina teeb liit ettepaneku proportsionaalsemate maksumäärade kehtestamiseks. Enam kui 10 grammi suhkrut 100 milliliitri toote kohta sisaldavaid tooteid tuleks maksustada tasemel 20 senti liitri kohta. Samuti peaks maksubaas olema lai ja turuosalisi võrdselt kohtlema. Ka ei tohiks eraldi maksustada magusainete kasutamist.

Valitsuse kava kohaselt on maksumäärad magustatud joogile 0,10 eurot 1 liitri kohta joogile, mis sisaldab suhkrut kontsentratsioonis 5-8 grammi 100 milliliitri kohta; 0,30 eurot liitri kohta joogile, mis sisaldab suhkrut kontsentratsioonis rohkem kui 8 grammi 100 milliliitri kohta ning 0,10 eurot liitrit kohta joogile, mis sisaldab magusainet.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255