Luminor: nõudlus ja hinnad soosivad jätkuvalt energiatoodete eksporti
"Juulis oli ülekaalukalt suurim mõjutaja mineraalsete toodete jõuline eksport. Kui eksport kokku kasvas madala võrdlusbaasi tõttu juulis aastaga hüppeliselt 27 protsenti, siis ilma mineraalsete toodete, sealhulgas kütuselisandid, põlevkiviküttõli, mootorikütus ja muud õlid, panuseta oli aastakasvuks 8 protsenti," ütles Palm BNS-ile.
Tema sõnul on mineraalsete toodete eksporti toetanud ka müük USA-sse ja Saudi-Araabiasse ning võimalikud kaubandustõrked rahvusvahelises kaubanduses energiatoodete eksporti vähemalt praegu otseselt ei mõjuta. "Hinnad aga ka nõudlus soosivad täna jätkuvalt energiatoodete eksporti," lisas ta.
Palmi sõnul on juuli 1,2 miljardi euro suurune ekspordimaht hea tulemus tavapäraselt sessoonselt väheaktiivse suvekuu kohta. Kuigi ekspordikasvu vedas valdavalt kütustemüük, siis veab eksporti jätkuvalt Palmi sõnul ka puidutoodete kategooria.
Kaupade eksport suurenes juulis aastaga 27 protsenti ja import 18 protsenti. Kõige enam mõjutas kaubavahetuse kasvu mineraalsete toodete ehk kütuselisandite, põlevkivikütteõli, mootorikütuste ja raskete kütteõlide kaubavahetuse oluline suurenemine. Mineraalsete toodete puhul toimus nii koguse kui ka väärtuse kasv, eksport kasvas kolm ja import kaks korda, teatas statistikaamet.
2018. aasta juulis eksporditi Eestist kaupu jooksevhindades 1,2 miljardi euro väärtuses ja imporditi Eestisse 1,3 miljardi euro eest. Kaubavahetuse puudujääk oli 137 miljonit eurot, mullu samal ajal oli see 186 miljonit eurot.