Enamasti on majapidamised väikesed ja täiskohaga palgatööd ei paku.
Traditsioonilisi peretalusid, kus jätkub täisajaga tööd vähemalt ühele, kuid vähem kui kahele inimesele (enamasti majapidamise valdajale, keda abistavad teised pereliikmed), on vaid veerand kõigist majapidamistest. See ei tähenda, et põllumajandustootmine oleks hääbumas. Põllumajandustöö on koondunud väiksema arvu suurmajapidamiste kätte, kes annavad põhilise osa toodangust ja kasutavad tööjõudu kordades efektiivsemalt kui väikemajapidamised. Rohkem kui pool kogu põllumajandustööst tehakse 12% majapidamistes ja üle kolmandiku ainult 1% suurtes majapidamistes.
Mujal tööl käivad eelkõige väiksemate majapidamiste valdajad, kel pole oma majapidamises täit rakendust. Samal ajal on suuremate majapidamiste juhid altimad oma majapidamises ka muid tulutoovaid tegevusi otsima. Kõige levinumaks majapidamisega seotud tulutoovaks tegevuseks on majapidamise masinate ja seadmetega lepinguliste teenuste osutamine. Väikeste majapidamiste puhul on mittepõllumajanduslikest tulutoovatest tegevustest levinuim metsandus.
Muude tuluallikate otsimine on otseselt seotud ka valdaja-juhi vanusega. Teistest oluliselt vähem tegelevad teiste tulutoovate tegevustega pensioniealised (vanemad kuni 65-aastased) põllumajanduslike majapidamiste juhid, keda on kõigist juhtidest 28% ja kellele pakub lisasissetulekut vanaduspension.
Majapidamise valdajast juhid vanuse järgi, 2010
Eve Valdvee,
põllumajandustatistika osakonna projektijuht,
Statistikaamet
Avaldatud RUP.ee Profiblogis