27.01.2017 Reede

Majandusminister tahab suurtarbijate gaasiaktsiisi viia euroliidu lubatud miinimumini

Majandusminister Kadri Simson soovib mineraloogiatööstusest kõrgema energiamahukusega ettevõtete gaasiaktsiisi viia nende konkurentsivõime säilitamiseks Euroopa Liidus lubatud miinimummäärani.

Aktsiisi maksulagi on võimalik kehtestada pärast Euroopa Komisjonilt riigiabi loa saamist ehk eelnevalt tuleb esitada komisjonile riigiabi loa taotlus, märgib majandus- ja taristuminister Kadri Simson valitsusele saadetud ettepanekutes.

Gaasiaktsiis on 2017. aastast 3,87 eurot megavatt-tunni kohta, mis valitsuse aktsiisitõusu kava kohaselt tõuseb aastaks 2020 aga 7,56 euroni megavatt-tunni kohta. See omakorda põhjustab rahandusministeeriumi hinnangul aastaks 2020 gaasi lõpphinna tõusu vähemalt 15%.

Gaasihinna tõusu tõttu halveneb Simsoni sõnul Eestis enim paberitööstusettevõtete konkurentsipositsioon, kuna selliste tööstuste energiamahukus on kõrge ja see muudab toodangu hinna äärmiselt sõltuvaks gaasi hinnast.

Euroopa Liidus on minimaalseks gaasi aktsiisimääraks sätetsatud 1,08 eurot megavatt-tunni kohta. Hetkel on Eestis gaasi aktsiisimäär sellest 3,6 korda kõrgem, 2020. aastaks kasvaks vahe aga seitsmekordseks.

Paberitööstus kasutab Eestis 23 miljonit kuupmeetrit gaasi aastas. 2017. aasta määra järgi laekuks sellelt aktsiisi 931 000 eurot ja 2020. aasta määra järgi 1,8 miljonit eurot. Gaasi kulu osas on paberitööstus tööstuste lõikes teisel kohal. Kolmandal kohal on mineraalidest toodete tööstus, mis on aga energiamaksustamise direktiivi alusel nagunii gaasiaktsiisist vabastatud.

Kuna direktiivi väljatöötamisel peeti põhjendatuks jätta selline sektor aktsiisiga maksustamise alt välja, siis on  Simsoni hinnangul põhjendatud jätta aktsiisiga maksustamata ka sellest sektorist kõrgema energiamahukusega ettevõtjad. Viies aktsiisimäära lubatud miinimumini, säiliks aktsiisi laekumine vaadeldud energiamahukusega ettevõtjatel 260 000 euro tasemel.

Kuivõrd gaasi lõpphinna kallinemine muudab sellise energiamahukusega ettevõtjad eriti haavatavaks teiste asukohariikide soodustustest tingitud konkurentsiolukorrale, on mõistlik eriti kõrge energiamahukusega ettevõtjatele rakendada gaasiaktsiisile lubatud miinimummäära. Kuna kaugküttesektorit teiste riikide aktsiisipoliitika ei mõjuta, ei peaks aktsiisivabastus Simsoni hinnangul laienema kaugküttesektorile.

Selleks et ettevõtjad kasutavad gaasi kõige säästlikumal viisil, saab vähendatud aktsiisimäära rakendada vaid ettevõtjatele, kelle energiajuhtimissüsteem vastab standardile ISO 50001.

Muudatus parandab kõrge energiamahukusega ettevõtjate konkurentsivõimet ja aitab säilitada sellistes sektorites hõivatud töökohti. Samuti muudaks madal aktsiisimäär Eesti atraktiivsemaks täiendavatele investeeringutele, leiab Simson.

Lisaks kavandab valitsus energiamahukate ettevõtete konkurentsipositsiooni parandamiseks ka elektrienergia aktsiisimäära vähendamist ja paindlikumaid võimalusi otseliini rajamiseks.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255