Maksustamise teemal on äriühingul kindel eelis, kuna selle omanik saab ise otsustada kasumi väljavõtmise ja sellelt ka tulumaksu maksmise, lisaks ei maksta kasumilt sotsiaalmaksu, ütles Ernst & Young Balticu partner ja maksuekspert Ranno Tingas lehele.
“FIE-l on küll võimalus erikontot kasutada, kuhu ta saab osa või kogu kasumi kõrvale panna, aga siis see on konto peal ja ta ei saa seda raha nii-öelda puutuda. Nii et oleme ausad: maksusüsteem soosib praegu ikkagi äriühingut," märkis ta.
Ka maksueksperdi Marko Saagi sõnul soosib riik selgelt äriühinguid, sest kuigi FIE-l on sarnaselt osaühinguga võimalik lükata läbi erikonto kasumi maksukohustust edasi, lähevad FIE-del tarbimisse võetud raha pealt maha ka tulu- ja sotsiaalmaks.
“Maksimaalsele sotsiaalmaksukohustusele on küll seatud lagi, mis on 15kordne palga alammäär, kuid äriühingu kaudu tegutsedes aktsepteerib teadaolevalt maksuhaldur ka seda, kui osa tulu teenitakse osanikuna passiivtuluna dividendidena, millelt tasutakse üksnes tulumaks," rääkis ta.
Lisaks toovad maksueksperdid välja, et FIE vastutab kohustuste eest kogu oma varaga, samas kui OÜ puhul on vastutus piiratud. Kui äri läheb suuremaks või on tegu riskantse ärivaldkonnaga, on isikliku vara kaitseks maksuekspertide sõnul OÜ mõistlikum.
Maksu- ja tolliameti avalike suhete juhi Rainer Lauritsa sõnul ei ole ettevõtlusvormidel maksumäärade mõttes vahet, kuid vahe tekib ettevõtlusest teenitud kasumilt maksude deklareerimise ja maksmise ajas. Kasumilt, mida võrdsustatakse sisuliselt FIE töötasuga, makstakse maksud kord aastas füüsilise isiku tuludeklaratsiooniga, kuid aasta kestel tuleb maksta sotsiaalmaksu avansilisi makseid.
Viimase kolme aasta jooksul on maksu- ja tolliameti andmetel kustutatud 8617 FIE-t, uusi on aga registreeritud 7504.