Täna avalikustatav OECD majandusülevaade Eesti kohta analüüsib süvitsi tootlikkust ja inimkapitali kasutamist majanduses ning annab poliitikasoovitusi.
OECD on Lauri sõnul teinud ära suure ja tänuväärse töö, mille tulemusi annab kahtlemata Eesti riigi arengu heaks kasutada.
"Et säilitada riigi rahanduse head seisu, peame üha rohkem keskenduma raha tõhusale kasutamisele. Inimkapitali kvaliteet ja valmisolek tööd teha on meie kindlad prioriteedid," ütles Maris Lauri. "OECD on Eesti tööjõu maksukoormusele tähelepanu juhtinud juba eelnevalt. Sellest aastast ongi maksukoormust vähendatud mitme maksulangetusega, aga ka maksuvaba miinimumi tõusuga. Kindlasti tuleb sellega ka tulevikus jätkata."
Eestil on head eeldused, et tootlikkust suurendada ja majanduskasvu edendada. Nende eeldustena on OECD nimetanud ettevõtlussõbralikku majanduskeskkonda, tõhusat avalikku sektorit, läbipaistvat majanduse juhtimist, tugevat finantssektorit, head riigi rahanduse olukorda ning kõrget hariduspotentsiaali.
OECD hinnangul on Eesti valitsuse fiskaalpositsioon tugev. Järgmistel aastatel toetab tugevat majanduskasvu Eesti potentsiaal teistele Euroopa riikidele majandusarengus järele jõuda. Kasvu on oodata hoolimata elanikkonna vananemisest, mille mõju jääb OECD hinnangul kontrollitavaks. Riigi panus pensionide maksmisse jääb prognoosi järgi stabiilselt 8 protsendile sisemajanduse koguproduktist (SKP).
OECD peasekretär Ángel Gurría viibib täna Eestis ametlikul visiidil. Peasekretär kohtub peaminister Taavi Rõivase, majandus- ja kommunikatsiooniminister Urve Palo, välisminister Keit Pentus-Rosimannuse ja Eesti Panga presidendi Ardo Hanssoniga.
Peaminister Taavi Rõivas ja peasekretär Ángel Gurría tutvustavad ühiselt OECD majandusülevaadet pressikonverentsil täna kell 15.15.