"Plaanitava maksutõusuga soovitakse 2016. aastal riigieelarvesse lisaraha tuua 46 miljonit eurot. Riigil oleks mõistlikum maksude kiire tõstmise asemel keskenduda hoopis kütuseturul vohavate maksupettuse vähendamisele," ütles Neste Eesti peadirektor Ivar Kohv pressiteate vahendusel.
"Eelmisel aastal mõningaid positiivseid arenguid salakütusega võitluses küll toimus, kuid meie konservatiivsetel hinnangutel kaotas Eesti riik kütuseturu maksupettustega 2014. aastal umbes 35-40 miljonit eurot," lisas ta.
Kohvi sõnul on turuosalised teinud viimaste aastate jooksul riigile mitmeid kordi ettepanekuid olukorra parandamiseks, märkimisväärset progressi aga toimunud pole. "Aktsiisipoliitika on kui ühendatud anumate süsteem, milles riigi püüdlused ja salaturu ahvatlused teineteist tasakaalustavad. Ainus pikemas vaates toimiv lahendus on maksupetturite jõuline ohjamine ning läbipaistev tarneahel. Kuniks me ei suuda praegust maksuraha edukalt koguda, jääb alati küsimus kuivõrd õigustatud on riigi käe veel sügavamale tarbija taskusse sirutamine," sõnas Kohv.
Uus koalitsioon on valimislubaduste peamise katteallikana näinud aktsiiside tõusu. Diisli aktsiisi tõus on kavandatud tuleval aastal 14 protsenti ja edaspidi 10 protsenti, mis teeb diisli aktsiisitõusuks nelja aastaga kumuleerivalt üle 50 protsendi. Bensiini aktsiisi tõus on kavandatud kõigil neljal aastal 10 protsendi, mis teeb kokku üle 45 protsendi. Selle tulemusel loodetakse saada riigikassa tulude poolele juurde 2016. aastal 48 miljonit eurot ja 2019. aastal juba 137 miljonit eurot. Soome diislikütuse aktsiisi praegusest tasemest möödutaks sellisel juhul juba 2018. aastal.