21.04.2015 Teisipäev

Õliühing: kaks kuud on pikaajalise aktsiisipoliitika jaoks piisav aeg

Eesti Õliühingu hinnangul piisaks kahest kuust, et selgitada välja kütuseaktsiisi tõusu laiem mõju ja koostada selle alusel pikaajaline aktsiisipoliitika; valitsusel on kütuseaktsiisi eelnõu ettevalmistamisest kuni riigikogus vastuvõtmiseni aega kaks kuud.

Eesti Õliühingu hinnangul piisaks kahest kuust, et selgitada välja kütuseaktsiisi tõusu laiem mõju ja koostada selle alusel pikaajaline aktsiisipoliitika.
Eesti Õliühingu hinnangul piisaks kahest kuust, et selgitada välja kütuseaktsiisi tõusu laiem mõju ja koostada selle alusel pikaajaline aktsiisipoliitika. Foto: Reuters

"Ma saan aru, et kui järgmisest aastast tahetakse aktsiisi tõsta, siis see aeg peaks olema kuus kuud. Kaks kuud on aega seda välja töötada, aga teise koha pealt on valitsus märkinud, et neil on analüüsid tehtud. Ja kui laiem mõju ja pikaajalisem aktsiisipoliitika teha selle baasil, siis usun, et kahe kuuga jõuaks pikaajalisema aktsiisipoliitika välja töötada küll," ütles Eesti Õliühingu juhatuse liige Toomas Saks BNS-ile.

"Selle väljatöötamisega saab tegeleda ainult valitsus ja sõltub, kui kiiresti nad sellega peale hakkavad ja aktiivselt töötavad. Eesti Õliühing on valmis oma nõu ja jõuga abistama, kui meilt seda küsitakse," lisas Saks.

Saksa sõnul on õliühing kindel, et praegune aktsiisitõusuplaan on liiga järsk. "Kui me räägime siin esimesel aastal ikka 10 ja 14 protsenti ning järgnevad aastad veel 40 otsa, siis see on ikka päris arvestatav tõus," märkis ta.

"Teise koha pealt me ei eita, aktsiiside tõus võib olla, see on poliitiline küsimus. Oleme ausad, viimati tõusis aktsiis 2010. aastal ehk viis aastat tagasi. Küsimus on selles, et kuidas seda tehakse. Praegu tundub see väga suure lahmimisena ja lihtsalt riigi rahakoti aukude täitmiseks," sõnas Saks.

Kuivõrd maksutõusude kehtestamisega on uuel valitsusel kiire, peab rahandusminister Sven Sester kütuseaktsiisi ja majutusteenuse käibemaksu tõusude eelnõud ette valmistama juba aprilli lõpuks.

Maksutõusudeks vajalik alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisiseaduse muutmise seaduse eelnõu ning käibemaksuseaduse muutmise seaduse eelnõu peab valitsusse jõudma 30. aprilliks, selgus riigikantselei edastatud valitsuse 100 päeva plaanist. Pärast seda jääb valitsusele napp kaks kuud, et saada muudatustele kooskõlastused ja riigikogult vastuvõtmine, sest kui maksutõusud peavad käivituma uuest aastast, siis peab seadused vastu võtma hiljemalt juuni lõpus.

Eesti suuremaid mootorikütuste turul toimijaid ühendav Õliühing saatis rahandusministrile ja rahanduskomisjonile teisipäeval pöördumise, milles taunib vedelkütuste aktsiiside järsku tõusu ning leiab, et välja tuleks selgitada aktsiisitõusu laiem mõju ning selle alusel paika panna pikaajaline aktsiisipoliitika.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255