Rahapesu tõkestamine on jätkuvalt üks meie prioriteetidest, aga praegu kipume selles vahepeal jõudma teise äärmusesse, mis on hakanud kohati takistama normaalset ärikeskkonda. Meil ei ole vaja mitte täiendavat bürokraatiat, vaid targemat riskide juhtimist. Eestil e-riigina on kindlasti potentsiaal need targemad lahendused ka luua,“ ütles rahandusminister Martin Helme.
Rahandusminister lisas, et reeglid, mida pangad praegu rahapesuvastases võitluses rakendavad, on kohati karmimad, kui seadus otseselt ette näeb, ning et on mitmeid näited, kuidas Eestisse on jäänud tulemata mitu suurt investeeringut, kuna ükski pank ei taha riskida konto avamisega.
Tänasel kohtumisel tõdesime ühiselt pankadega, et on vaja selgemaid ja lihtsamaid reegleid nii pankadele kui ka nende klientidele, mida rahapesuvastases võitluses jälgida,“ ütles Helme. „Selles on olulisel kohal ka parem infovahetus nii pankade kui ka järelevalveasutuste vahel ja sel teemal lahenduste otsimine käib.“
Helme lisas, et oma roll on siin kindlasti ka töötajate koolitamisel, riskide hindamise süsteemide täiustamisel, nii et normaalne arveldus- ja äritegevus ei saaks pihta. Ta ütles, et riik saab siin abiks olla tegelike kasusaajate registri parendamisel ja detsembris valitsuse heakskiidu saanud rahapesu tõkestamise seaduseelnõu seda ka ette näeb.
Rahandusminister Martin Helme eestvedamisel kohtusid rahandusministeeriumis IT- ja väliskaubandusminister, Eesti Pangaliidu, pankade, finantsinspektsiooni, Eesti Panga, FinanceEstonia, konkurentsiameti ja õiguskantsleri büroo esindajad.