12.05.2015 Teisipäev

Swedbank: majanduskasvu aeglustumine oli ootuspärane

Swedbanki peaökonomisti Tõnu Mertsina sõnul oli majanduskasvu aeglustumine ootuspärane ja pank ei näe vajadust oma käesoleva aasta majanduskasvu prognoosi ülevaatamiseks.

Tõnu Mertsina, Swedbanki peaökonomist
Tõnu Mertsina, Swedbanki peaökonomist Foto: PM

"Statistikaameti kiirhinnangu järgi aeglustus Eesti majanduskasv selle aasta esimeses kvartalis 1,2 protsendini, sesoonselt ja tööpäevade arvuga korrigeerituna oli kasv aga 1,8 protsenti. Majanduskasvu aeglustumine oli ootuspärane. Kui sesoonselt korrigeeritud number vastas meie prognoosile, siis korrigeerimata number jäi sellest allapoole," ütles Mertsina panga kommentaaris. Ta lisas, et viimase kolme aasta jooksul ei ole sesoonselt korrigeeritud ja korrigeerimata kasvud nii palju erinenud.

"Kvartali võrdluses vähenes SKP 0,3 protsendi võrra. Selline number näitab, et statistikaamet on korrigeerinud eelmise aasta viimase kvartali sesoonselt ja tööpäevade arvuga korrigeeritud majanduskasvu madalamaks. Kuigi tegemist on puhtalt metoodilise nüansiga, muudab see siiski mõnevõrra hinnangut meie majanduse tervise kohta," rääkis Mertsina.

"Meie hinnangul kasvab Eesti SKP sel aastal keskmiselt 2,1 protsenti ehk, me ei muuda praegu oma viimast majanduskasvu prognoosi," ütles Mertsina. "Lähiajal jätkub ekspordi tugev langus Venemaa suunal. Samas on Eesti ettevõtted suurendanud tasapisi oma väljavedu teistesse riikidesse – peamiselt Rootsi, kuid ka Hollandisse, Ameerika Ühendriikidesse, Poolasse ja Hispaaniasse."

Kui elektroonikatoodete tellimused oluliselt tõusma ei hakka, mõjutab see Mertsina sõnul negatiivselt Eesti eksporti, peamiselt Rootsi suunal ning samuti ka majanduskasvu. "Kuigi välisnõudlus jääb nõrgemaks kui eelmisel aastal, oleme siiski veidi optimistlikumad kui veel mõned kuud tagasi. Euroopas on majanduskasv paranemas, mis annab rohkem võimalusi meie eksportijatele."

"Meie suurematest kaubanduspartneritest on lähiaja väljavaade parem Saksamaal ja Rootsis. Meie lõunanaabrite, Läti ja Leedu, majanduskasv sel aastal aga aeglustub, peamiselt Venemaale vähemate ekspordivõimaluste ning Venemaa kriisiga seotud ebakindluse tõttu. Kuigi Soome peaks sel aastal kolm aastat kestnud majanduslangusest väljuma, jääb selle sisenõudlus lähiajal üsna nõrgaks. Euro oodatav nõrgenemine mõjub meie konkurentsivõimele ja ekspordile küll positiivselt, kuid see puudutab otseselt vaid kolmandikku ekspordist, mis toimub dollarites," rääkis Mertsina.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255