10.05.2011 Teisipäev

Toidu kallinemine sunnib poode valima

Swedbanki Eraisikute Rahaasjade Tabekeskuse viimase uuringu kohaselt on euro käibeletuleku järel muutunud paljude madalama sissetulekuga perede tarbimisharjumused – on hakatud senisest veelgi enam hindu jälgima, seatud endile kululimiidid ja varasemast rohkem inimesi peab arvestust igapäevaste kulude üle. Lisaks uuele rahavääringule sunnib madalama sissetulekuga peresid täpset kuluarvestust pidama üha kallinev toidukraam. „Reedel selgus, et kiirenenud hinnatõusu taga on suures osa toidu hindade märkimisväärne aastane kasv, mis ulatus aprillikuus lausa 12,3%ni,“ rääkis teabekeskuse juht Piret Suitsu.

Teabekeskus  võrdles toidukaupade hindu Tallinnas supermarketites aprillikuu seisuga, võttes aluseks Statistikaameti poolt määratletud ühe inimese minimaalse toidukorvi. Toidukorvi maksumuse arvutamiseks on koostatud näidismenüü, mille väljatöötamisel jälgiti, et see vastaks eestlaste toitumistavadele, tagaks piisava varustatuse toit- ja mineraalainete ning vitamiinidega, et vältida väheväärtusliku toidu kahjustavat mõju tervisele.

Ühe inimese minimaalne kuu toiduports maksis Statistikameti andmetel 2009. aastal 1178 krooni, s.t. 75,29 eurot ja 2010. aastal 77,58 eurot. „Kokkuvõttes võib Tallinnas kaupluste hindu võrreldes öelda, et riigi poolt soovitatud eelarve piiresse on võimalik selle menüüga ära mahtuda, kui sooritada ostud säästukaupluses või käia erinevates poodides ja ka turul erineva kauba järel otsides soodsamaid pakkumisi. Kui aga soovitakse osta kõik kaubad ühest ja samast poest, mis pole Säästumarket, pole paraku võimalik sellistesse rahalistesse piiridesse mahtuda,“ nentis Suitsu. „Minimaalse ostukorvi maksumus erines aprillikuus Tallinna kauplustes 3 kuni 20 eurot, mis teeb  2-liikmelise pere puhul on ostukorvi maksumuse erinevuseks 6 kuni 40 eurot kuus ja kuni 480 eurot ehk enam kui 7500 krooni aastas. Kui kodu läheduses pole odavkauplusi, tuleb kas toidu eest märkimisväärselt enam raha välja käia või kulutada poeskäikudeks oluliselt rohkem aega.“   Veelgi keerulisem on Suitsu hinnangul olukord väikelinnades ja maapiirkondades, kus napib valikuvõimalusi ja väikepoodidel pole võimalik pakkuda odavkettide hinnataset.

Sooduspoe suurim miinus on piiratud valik, mis muudab tervisliku ja mitmekülgse toidukorvi soetamise keerulisemaks, kuid palju soodsam hinnatase võimaldab kahtlemata raha säästa. Värsket kala ja liha soovitab Suitsu minna otsima aga hoopis turule või spetsiaalsesse poodi. „Kõigi suurkaupluste valik on selles osas piiratud ja sageli tuleb leppida külmutatud kraamiga värske kauba asemel. Ka tuleb supermarketis hoolega jälgida, et eesti toote asemel kogemata ülepiiri sea- või veiseliha ostukorvi ei rändaks. Ka eestimaist kala, näiteks värsket räime, tuleb marketis enamast tikutulega otsida,“ rääkis Suitsu.

Täna veel vähe levinud alternatiivina soovitab Suitsu kaaluda sisseostude sooritamist osaliselt interneti vahendusel. “Veebis on mitmeid mahekaupa või ka lihtsalt Eesti taludes ja muude väiketootjate poolt toodetud kaupu pakkuvaid portaale, näiteks maakaup.ee, targurpidilavka.wordpress.com ja teised,“ tõi Suitsu välja. Lisaks talutoidu ja mahepõllunduse saadustele on aga veebi vahendusel võimalik teha ka tavapäraseid supermarketioste.  Näiteks portaal netimarket.ee pakub osasid kaupasid soodsamalt enamikust supermarketitest. „Veebis sisseoste tehes on võimalik säästa nii aega kui raha – väldite emotsioonioste ega kuluta aega poodi minekuks ja sealt tulekuks. Samuti saab paljudes veebikauplustes reastada kaubad ühiku hinna järgi, mis aitab kergesti odavamad tooted üles leida. Poes võib kilo ja liitri hindade võrdlemine osutuda üsna tülikaks. Paraku on kaupade toimetamine maapiirkondadesse või väikelinnadesse nende ja teiste sarnaste portaalide puhul sageli kas kallis või ei pakuta seda teenust üldse. Tallinna ja Harjumaa elanikel on lihtsalt linna suuruse tõttu kahjuks rohkem valikuvariante,“ tõdes Suitsu. 

Ehkki analüütikud ootavad toiduhindade ülikiire kasvu hääbumist, võib arvata, et toidukaupade kallinemine on Eestis siiski mõnda aega omajagu kiirem palkade taastumisest või kerkimisest, seega on mõistlik oma ostusid planeerides kulutusi jälgida ning seada kululimiidid ka igapäevaste toiduostude osas.

Swedbank


Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255