“See põlvkond on üleskasvanud maailmas, kus neid ümbritseb kaasaegne infotehnoloogia ja mida ilmestab pidev, kiire tehnoloogiline muutus,” kommenteeris uuringut Colliers Internationali uuringute ja konsultatsiooni regionaalne direktor Damian Harrington. “Nad eeldavad, et tööandja võimaldab neile kaugtöö paindlikkust,” lisas ta.
Kokkuvõtlikult saame läbiviidud uuringust esile tuua viis põhimõttelist järeldust, mida nii ärikinnisvaraarendajad kui ka tööandjad peavad edaspidi arvestama:
- Nõudlus kontoripinna järele väheneb, kuna olemasolevat pinda kasutatakse aina efektiivsemalt ja tööandjad rakendavad Alternatiivse Töötamise Strateegiaid.
- Töökoha ruumiplaneerimise fookus muutub – kasvab vajadus paindliku ruumi järele, mis kombineerib edukalt efektiivselt paigutatud töökohti paindlike koosolekuruumide ja avara sotsiaalse alaga. Need muutused toovad kaasa ka iga inimese personaalse tööruumi vähenemise. Kuigi personaalse tööruumi vähenemine 12 ruutmeetrilt 8 ruutmeetrile ei saa olema harv juhus, siis laias laastus võib prognoosida, et isikliku tööruumi vähenemine jääb ühe kolmandiku piiresse.
- Ruumikasutus peab muutuma oluliselt paindlikumaks – see mõjutab hoonete planeerimist, haldamist, juhtimist, tehnoloogilist platvormi ja ehitusstruktuuri.
- Tööruum peab reaalselt vastama kaasaegsetele jätkusuutlikkuse standarditele – olgu see siis LEED®, BREEAM® või mõni alternatiiv. Iseäranis tähtis saab olema energiaefektiivsus.
- Kasvab nõudlus andmekeskuste (haldus, laondus, varundus) järele.
“Y-põlvkonna töötajad vahetavad töökohti iga 1-2 aasta tagant. See seab nende ettevõtete ette, kelle jaoks on kriitiline oma parimate töötajate alleshoidmine, väga suure väljakutse,” kommenteeris uuringut Colliers International Eesti äriüksuse hindamise ja investeeringute juht Margus Tinno. “Targad tööandjad tunnistavad, et nende füüsiline kontoripind ja töökeskkond võib oluliselt väärtustada nende brändi tööandjatena ja tõmmata ligi häid talente,” lisas ta.