Valitsusliit tahab elektri universaalteenuse tööle saada 1. oktoobriks
Selleks kohustatakse Eesti Energiat kui Nord Pooli Eesti piirkonna turgu valitseva seisundiga elektritootjat müüma elektrit Eesti kodu- ja väiketarbijatele ning kõigile elektri edasimüüjatele hinnaga, mille on kooskõlastanud konkurentsiamet ning mis arvestab süsinikuheitme- ja teiste tootmiskulude ja mõistliku kasumiga.
Elektriturureformi läbiviimisel lähtutakse kriteeriumidest, et elektritureform peab olema kooskõlas Euroopa Liidu õiguse ja riigiabi reeglitega, tagama kõigile tootjatele ligipääsu tarbijatele ega tohi takistada Eesti üleminekut taastuvenergiale ning elektri kodu- ja väiketarbijatel peab säilima vabadus jätkata senise elektripaketi kasutamist või vahetada vastavalt kehtivatele reeglitele oma pakett universaalteenuse paketi vastu.
Isamaa ettevõtlus- ja infotehnoloogiaministri kandidaadi Kristjan Järvani sõnul on reformi ajakava ambitsioonikas ning tähendab, et ametisse astuv valitsus peab välja töötama vastavad õigusaktid ning sügiseks peavad nad olema läbinud ka riigikogu menetluse. Vajalike seadusemuudatuste väljatöötamisega peaksid selguma ka reformi detailid, ütles Järvan BNS-ile.
Elektrimüüjad on avaldanud arvamust, et reform mõjutab elektri vaba turgu ja Alexela tegevjuhi Aivo Adamsoni hinnangul kahjustab see ka Eesti konkurentsivõimet, kuna mida muutlikum ja ettearvamatum on turg, seda ebasoosivam on kliima uuteks suuremahulisteks investeeringuteks.
Järvan leiab aga, et riigi poolt on majandusse sekkumine põhjendatud, kui tegemist on turutõrgetega, mida rahvusvahelised majanduspoliitilised otsused kindlasti on. "Meie valitsus ei jäta oma elanikke ootamatult tekkinud energeetikahinnakriisis hätta," toonitas ta.
"Ühtlasi tuletan meelde, et ka tänane kõrge elektrihind on poliitiliste otsuste tulemus. Tootmisvõimsuste ja ühenduste puudumise küsimuses peavad peeglisse vaatamata mitmed valitsused. Sellele lisanduvad Euroopa Liidu tasandi poliitilised otsused ja CO2 kvoodi kõrge hind," märkis ta, lisades, et tema vaates on etteheide justkui oleks elektrituru reform poliitikute sekkumine vabasse turgu pelgalt sõnakõlks, kuna valitsusel ei ole hetkel luksust jätta tegutsemata.
"Kõik Euroopa Liidu liikmesriigid otsivad lahendusi kõrgetele energiahindadele, mis tabavad valusalt nii kodutarbijaid kui ettevõitjad. Kui me suudame elektriturureformi ja teiste meetmetega tuua elektrihinna 70-80 euro juurde megavatt tunni kohta, siis on see samm õiges suunas," võttis Järvan kokku.