MTÜ-le teeb muret, et COVID-19 puhangust negatiivselt mõjutatud turismiga seotud ettevõtjatele suunatud ja Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) poolt väljamakstavatele hüvitistele kvalifitseerumiseks vajaliku käibelanguse arvutamisel hõlmatakse valemisse ka 2020. aasta suvekuud, mil siseriiklikud piirangud olid praegusest märkimisväärselt leebemad, võimaldades muu hulgas toitlustusettevõtete äritegevust.
Kuna toetuste jagamist reguleerivas määruses on MTÜ vaates ebaõigesti käibe arvestuse aluseks võetud ka suvekuud, ei ulatu langus nõutud 60 protsendi piirini. "Määrus ei ole selles osas õige, proportsionaalne ega vasta tegelikule olukorrale," kirjutas MTÜ esindaja Vallo Palvadre peaministrile ja rahandus- ning majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumitele (MKM) saadetud pöördumises.
Palvadre sõnul selgitati vestluses MKM-i esindajaga, et antud toetusmeede on ette nähtud just vanalinna toitlustusasutustele välisturistide puudumise kompenseerimiseks.
Samas ei olene käibelangus vaid turistidest, vaid ka sellest, et karmide ettevõtluspiirangute tõttu ei ole meil võimalik teenindada ka kohalikke kliente,
märkis ta.
Palvadre märkis, et 2020. aasta suvel märkimisväärselt suurt langust Tallinna vanalinna toitlustusasutustes ei täheldatud, langus jäi ligikaudu 15–20 protsendi piiridesse. "Palusin meie mõnede pubide – Nimeta Baar, Roate13 – raamatupidajal teha arvestus käibe kohta, jättes välja perioodi juuni-september 2020. Näeme, et käibe languseks tuli vastavalt 72 protsenti ning 74 protsenti," kirjutas Palvadre.
Ta lisas, et abipakettide välja töötamine peaks eeldama muu hulgas suhtlust vastava valdkonna ettevõtjatega, et otsustajatel oleks arusaadav, milline on konkreetne abivajajate olukord.