Eesti veterinaar- ja toiduameti peadirektori asetäitja Olev Kalda ei soovinud auditeeritavate ettevõtete nimesid avalikustada. "Need ettevõtted nimeliselt ei oma mitte mingit tähendust, on tuldud ju kontrollima tegelikult seda, kuivõrd Eesti riik suudab tagada vastavust tolliliidu nõuetele," ütles Kalda BNS-ile, lisades, et nende ettevõtete põhjal antakse hinnang tegelikult ameti tegevusele.
"Audiitorid on öelnud, et nemad on eksperdid ega tee mingisugust põhjapanevat kokkuvõtet," ütles ta. "Nemad annavad hinnangu ja hinnang edastatakse siis peakontorile ja seal koostatakse auditiaruanne."
Kalda prognoosis, et lõpparuanne jõuab ametini kõige varem kuu aja pärast. Juhul kui selle tulemused on positiivsed, võiks see viia kalatoodete ekspordi taastumiseni. "Siin on paljudes asjaoludes see asi kinni. Meie teeme spetsialistide tööd, aga seal on kindlasti poliitiline mõõde juures. Auditi raporti põhjal otsustab tolliliit, kas alustada Eestiga uuesti kaubavahetust või mitte," selgitas Kalda.
Kalda sõnul loodab Eesti veterinaar- ja toiduamet, et auditi tulemused on positiivsed.
Venemaa veterinaar- ja fütosanitaarameti esindajad on sel nädalal ka Lätis, kus kontrollivad kohalikke kalakombinaate, mille toodete eksport Venemaale on praegu peatatud.
Venemaa keelas Läti ja Eesti kalatoodete impordi 2015. aasta 4. juunil, tuues põhjenduseks veterinaar- ja sanitaarnõuete rikkumise.
Lisaks Venemaa ja Kasahstani inspektoritele on sel nädalal Eestis ka Euroopa Komisjoni tervise ja toiduohutuse peadirektoriaadi DG Sante audiitorid, kes hindavad Eesti toidu- ja veterinaarjärelevalvesüsteemi toimimist piimakäitlemisettevõtetes ja piimafarmides.
"See on rutiinne visiit. Euroopa Komisjon teeb igaks aastaks liikmesriikides läbiviidavate auditite kava vastavalt teatud riskikriteeriumitele kõikide liikmesriikide osas. Teatud sagedusega käiakse liikmesriigid läbi, teatud valdkondi auditeeritakse," lisas Kalda.