"2018. aasta andmed kinnitasid seda, mida me kogu aasta olime teadnud. Oli edukas aasta. Kui jätta pidevalt tugevalt volatiilne mineraalsete toodete grupp oma 71 protsenti suuruse kasvuga vaatluse alt välja, ei olnud ülejäänud neljateistkümnes kaubagrupis midagi ootamatut," ütles Vitsur BNS-ile.
Presidendi majandusnõuniku sõnul oli puidusektori tugevus teada, samuti ei olnud üllatav, et mehhaaniliste masinate tootjatel läheb hästi. "Kergetööstus Eestis enam ilma ei tee ning põllumajandussaaduste ja toiduainete tootjate jaoks on iga aasta oma moodi," lisas ta.
Vitsur märkis, et 3- kuni 8-protsendiline kasv enamiku majandusharude ekspordis on korralik tulemus ning hea on ka see, et eksport Euroopa Liidu välistesse riikidesse suurenes aastaga 27 protsenti. Seejuures peab tema hinnangul antud trend Euroopa keskmisele tasemele järgi jõudmiseks jätkuma, sest kiirelt kasvavad turud ei asu Euroopas vaid mujal.
"Lisaks sellele peame arvestama asjaoluga, et Euroopa suunal muutub meil oma positsiooni tugevdamine ilmselt veegi raskemaks. Kärpis ju IMF alles nüüd eurotsooni niigi tagasihoidlikke kasvulootusi selleks aastaks umbes kolmandiku võrra," rääkis presidendi majandusnõunik.
Kaupade eksport suurenes möödunud aastal võrreldes võrreldes 2017. aastaga 12 protsenti ja import 10 protsenti, seda vastavalt 14,4 ja 16,2 miljardi euroni, teatas statistikaamet esmaspäeval.