Jooksevhindades eksporditi kaupu ligi 1,7 miljardi euro ja imporditi ligi 2 miljardi euro eest. Kaubavahetuse puudujääk oli 303 miljonit eurot.
Statistikaameti väliskaubanduse analüütik Jane Leppmets ütles, et mullusega võrreldes oli oktoobris väliskaubanduse kasv selle aasta suurim. „Reeksport ehk kaupade taasväljavedu kasvas oktoobris 5 protsenti, samas kui Eesti päritolu kaupade eksport suurenes koguni 17 protsenti. Eesti päritolu kaupade osakaal koguekspordis tõusis mullusega võrreldes ja moodustas tänavu oktoobris 66 protsenti. Kõige enam eksporditi puitu, puittooteid ja elektriseadmeid, mille väljavedu kasvas kõige rohkem,“ märkis Leppmets.
Oktoobris eksporditi kaupu kõige rohkem Soome
Oktoobris eksporditi kaupadest kõige rohkem elektriseadmeid, mis moodustasid 16 protsenti koguekspordist, samuti põllumajandussaaduseid ja toidukaupu 14 protsendiga ning puitu ja puittooteid 11 protsendiga. 2023. aasta sama kuuga võrreldes kasvas enim põllumajandussaaduste ja toidukaupade, seda 52 miljoni euro võrra, elektriseadmete väljavedu kasvas 45 miljoni euro võrra ning puidu ja puittoodete eksport 44 miljoni euro võrra. Kõige enam ehk 8 miljoni euro võrra vähenes metalli ja metalltoodete eksport.
Oktoobris eksporditi kaupu kõige rohkem Soome, kuhu läks 15 protsenti koguekspordist, järgnesid Läti 12 protsendiga, Rootsi 8 protsendiga ja Leedu samuti 8 protsendiga. Soome viidi kõige rohkem elektriseadmeid, Lätti mineraalseid tooteid, Rootsi puitu ja puittooteid ning Leetu transpordivahendeid. Enim suurenes kaupade väljavedu Ameerika Ühendriikidesse, seda 45 miljoni euro võrra ehk veidi enam kui kaks korda, ning sinna viidi mullusest enam elektriseadmeid.
Aastaga kasvas kaupade sissevedu enim Poolast
Kõige rohkem imporditi oktoobris transpordivahendeid, mis moodustasid 14 protsenti koguimpordist, järgnesid elektriseadmed 13 protsendiga ning põllumajandussaadused ja toidukaubad 12 protsendiga. Aastases võrdluses kasvas enim transpordivahendite import: 43 miljoni euro võrra. Põllumajandussaaduste ja toidukaupade import kasvas 32 miljoni euro võrra ning elektriseadmete import 30 miljoni euro võrra. Kõige enam ehk 9 miljoni euro võrra vähenes mehaaniliste masinate sissevedu.
Peamised impordipartnerid olid oktoobris Soome 14 protsendiga koguimpordist, järgesid Saksamaa 11 protsendiga ja Läti 10 protsendiga. Soomest imporditi kõige rohkem mineraalseid tooteid, Saksamaalt transpordivahendeid ning Lätist põllumajandussaaduseid ja toidukaupu. Aastaga kasvas kaupade sissevedu enim ehk 34 miljoni euro võrra Poolast, mis teeb kasvuks 26 protsenti. Sealt toodi rohkem transpordivahendeid.