Miinimumkaristused maksukuritegude korral, piiriülene maksukohustuslasena registreerimise number, ELi maksumaksja harta ning tugevamad ühised meetmed võitlemiseks maksuparadiiside vastu – need on vaid mõned konkreetsed mõtted, mis Euroopa Komisjon esitas 30.juunil, et parandada maksupettuste ja maksudest kõrvalehoidumise vastast võitlust ELis.
Terviklikul lähenemisviisil põhinevas tänases teatises analüüsitakse võimalusi olemasolevate meetmete tugevdamiseks ning kirjeldatakse võimalikke uusi algatusi maksupettuste ja maksudest kõrvalehoidumise kõrvaldamiseks Euroopas.
Maksunduse ja tolliliidu, auditi ja pettusevastase võitluse volinik Algirdas Šemeta ütles:
„Ei tasu luua illusioone: maksudest kõrvalehoidujad varastavad tavakodanike taskutest ja jätavad liikmesriigid ilma vajalikust tulust. Kui me tahame ausat ja tõhusat maksusüsteemi, peame sellise tegevuse välja juurima. Poliitiline tahe võitluse hoogustamiseks on olemas. Nüüd on aeg võtta konkreetseid meetmeid. 27 riigist koosneva liiduna on meil oluline eelis – ühendatud jõud. Kui töötame meeskonnana ja järgime ühist strateegiat, saame võidu maksupetturite ja maksude maksmisest kõrvalehoidujate üle ning tagasi nõuda seaduste järgi maksmisele kuuluvad suured summad.”
Hinnanguliselt on varimajanduse suurus liikmesriikides keskmiselt peaaegu viiendik SKPst, mis on kokku peaaegu 2 triljonit eurot. Võttes arvesse majanduse globaliseerumist ja tehnoloogia arengut, on selge, et liikmesriikide iseseisvatest püüdlustest selle probleemi lahendamiseks ei piisa. Seepärast esitatakse teatises kolmetasandiline lähenemisviis, mille eesmärk on käsitleda maksudest kõrvalehoidumist ja maksupettuseid iga võimaliku nurga alt.
Liikmesriigi tasand
Liikmesriigid peaksid keskenduma maksude kogumise alase haldussuutlikkuse suurendamisele, nagu riigipõhistes soovitustes selgelt väljendati (vt IP/12/513). Komisjon jälgib hoolikalt liikmesriikide edusamme selles valdkonnas ning vajaduse korral osutab ka tehnilist abi. Liikmesriikide ametiasutused peaksid hõlbustama maksukohustuste täitmist, näiteks vabatahtlike avalikustamisprogrammide abil. Maksukuulekuse suurendamisele peaksid kaasa aitama ka ELi vahendid, näiteks ühtne kontaktpunkt (vt IP/12/17) ja võimaluse korral maksuportaal.
ELi tasand
Meetmed maksudest kõrvalehoidumise vähendamiseks Euroopa tasandil on osutunud tulemuslikuks. Näiteks hoiuste intresside maksustamist käsitleva ELi direktiivi alusel liikmesriikide vahel vahetatav teave mitteresidendist maksumaksjate kohta annab tulu 20 miljardi euro väärtuses. Nüüd on eesmärk süvendada sellist koostööd ja tugevdada ühiseid vahendeid. Selleks on hädavajalik, et liikmesriigid jõuaksid kokkuleppele hoiuste intresside maksustamise läbivaadatud direktiivi osas. Lisaks esitatakse mitu uut mõtet: kavandatav Euroopa piiriülene maksukohustuslasena registreerimise number, kiire reageerimise mehhanism käibemaksupettuste jaoks ning ELi miinimumeeskirjad ja -karistused maksupettuste ja maksudest kõrvalehoidumise puhul.
Rahvusvaheline tasand
Selleks, et võitlus maksudest kõrvalehoidumise vastu oleks tõeliselt tulemuslik, peavad rahvusvahelised partnerid kohaldama ELi standarditega samaväärseid hea juhtimistava standardeid. Seoses sellega on määrava tähtsusega läbirääkimisvolitused, mida komisjon on taotlenud, et pidada läbirääkimisi peamiste naaberriikidega hoiuste intresside maksustamise tugevamate kokkulepete üle. Enne 2012. aasta lõppu esitab komisjon ka „piitsa ja prääniku” lähenemisviisi maksuparadiisidega seotud probleemi lahendamiseks ning meetmed agressiivsete maksuplaneerijate vastu võitlemiseks.