15.02.2012 Kolmapäev

Kas metsamaa, maatulundusmaa, põllumaa, haritav maa jne ost ja müügitehingud on käibemaksuta?

1. Teie nimetatud kinnisasjade või nende osa võõrandamine on käibemaksuseaduse (KMS) kohaselt üldjuhul maksuvaba. Siiski on kinnisasja käivet (välja arvatud maksuvaba eluruumi käive) võimalik vabatahtlikult käibemaksuga maksustada (KMS § 16 lõike 3 punkti 2 alusel)

Kinnisasjad, millele maksuvabastus ei kohaldu, on loetletud käibemaksuseaduse § 16 lõike 2 punktis 3.

2. Jah, maksuvaba käive piirab sisendkäibemaksu mahaarvamise õigust. Seevastu, kui plaanite maa müüki optsiooni korras maksustada ehk kinnisasi loetakse soetatuks maksustatava käibe tarbeks, on  sisendkäibemaksu mahaarvamine lubatud. Lisaks, KMS-i § 32 lõikest 4 tuleneb nõue, et kinnisasja ning selle tarbeks soetatud kauba või saadud teenuse sisendkäibemaksu korrigeeritakse iga kalendriaasta lõpul (1/10 sisendkäibemaksust aastas), lähtudes kinnisasja maksustatava käibe tarbeks kasutamise tegelikust osatähtsusest sellel kalendriaastal. Kui kinnisasja maksustatava käibe tarbeks kasutamise tegelik osatähtsus kalendriaastal ei erine selle prognoositud osatähtsusest kinnisasja soetamise aastal, siis vastaval kalendriaastal sisendkäibemaksu ei korrigeerita. Sisendkäibemaksu korrigeerimist tehakse ainult nende kinnisasja tarbeks soetatud kaupade või saadud teenuste puhul, mis suurendavad kinnisasja raamatupidamislikku väärtust. Kui kinnisvara soetamisel sisendkäibemaksu üldse ei saanud maha arvata – näiteks soetati kinnisasi üksnes maksuvaba käibe teostamiseks, kuid hiljem hakati kasutama maksustatava käibe tarbeks, siis on võimalus arvata sisendkäibemaksu täiendavalt maha.

3. Loetletud tehingud on käibemaksuga maksustatavad ning sisendkäibemaksu võib maksustatavast käibest maha arvata.

4. Juhul kui kasutate kaupu ja teenuseid nii maksustatava kui ka maksuvaba käibe tarbeks, arvatakse sisendkäibemaks arvestatud käibemaksust maha osaliselt. Sisendkäibemaksu osalisel mahaarvamisel on lubatud kasutada kas proportsionaalse mahaarvamise meetodit või otsearvestuse ja proportsionaalse mahaarvamise segameetodit.

Proportsionaalse mahaarvamise puhul rakendatakse maksustatava käibe ja kogu käibe suhet kogu sisendkäibemaksu mahaarvamisel. Teisisõnu võite ka proportsiooni alusel üldkuludelt sisendkäibemaksu maha arvata.

Juhul kui kasutate segameetodit ehk otsearvestuse ja proportsionaalse arvestuse kombinatsiooni, võite arvestatud käibemaksust maha maksustatava käibe tarbeks soetatud kauba või saadud teenuse sisendkäibemaksu. Maksuvaba käibe tarbeks soetatud kauba või saadud teenuse sisendkäibemaksu arvestatud käibemaksust maha ei arvata. Üldkulude puhul, kus ei ole võimalik määrata, kui suures osas kaup soetati/teenus saadi maksustatava või maksuvaba käibe tarbeks, rakendatakse sisendkäibemaksu mahaarvamisel siiski proportsiooni.

Enamikul juhtudel on üldkulude puhul tegemist selliste kuludega, mida tehakse nii maksustatava kui ka maksuvaba käibe tarbeks ning seetõttu ongi neile ette nähtud proportsiooni rakendamine. Kuid kui tõepoolest on raamatupidamises eristatud, millised üldkulud on tehtud maksustatava ning millised maksuvaba käibe tarbeks, siis sellisel juhul on neile kuludele samuti võimalik rakendada otsemeetodit – täielikult maksustatava käibe tarbeks tehtud üldkuludelt 100% sisendkäibemaks maha arvata, täielikult maksuvaba käibe tarbeks tehtud üldkuludelt 100% sisendkäibemaks maha arvamata jätta.


5. Jah, raieõiguse ning metsamaterjali müügi- ja ostutehingute teatise peavad esitama kõik juriidilised ja füüsilised isikud, kes on müünud või ostnud metsamaterjali või raieõigust.  Vorm RMMOMT esitatakse Maksu- ja Tolliametile müügi- või ostutehingu sooritamise kvartalile järgneva kuu 10. kuupäevaks.

6. Optsiooni rakendamise soovist tuleb maksuhaldurit teavitada eelnevalt või siis hiljemalt tehingu tegemise kuul. Kuna optsiooni ei ole alust rakendada enne vastava kirjaliku teavituse tegemist maksuhaldurile, siis ei ole alust ka tagasiulatuvalt (enne teavitusperioodi) rakendada objektidele vabatahtlikku maksustamist ega vastava (maksuvaba) käibe tarbeks tehtud kuludelt tagasiulatuvalt sisendkäibemaksu maha arvata.

7. Ostja jaoks ei ole vahet, kas ta ostab maad eraisikult või ettevõttelt. Kui maa võõrandaja ei ole ettevõtja, siis maksustatakse maa müük kasuna vara võõrandamisest (v.a omandireformi käigus tagastatud vara) ning füüsilisest isikust müüja kohustus on müük deklareerida tuludeklaratsiooni vormil A. Juhul kui füüsilisest isikust ettevõtja müüb maad oma ettevõtluse käigus, siis deklareerib ta tehingu vormil E.

8. Maa ostu puhul võib ettevõttel tekkida maamaksukohustus. Maa omandamisel või kasutusõiguse tekkimisel aasta keskel säilib eelmise omaniku või kasutaja maamaksu kohustus aasta lõpuni ning uue omaniku või kasutaja maksukohustus tekib maa omandamise või kasutusõiguse tekkimise aastale järgneva aasta 1. jaanuarist.


Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255