10.05.2013 Reede

Kaugsõiduautojuhtide ja meremeeste töötasu tulumaksuga maksustamisest

Eesti residendist kaugsõiduautojuhtide ja meremeeste, kes töötavad välisriigis, tulude kontrollimisel on selgunud, et valearusaamade tõttu on tulu jäänud Eestis maksustamata. Maksu- ja Tolliamet selgitab nimetatud tulu deklareerimise ja maksustamise kohustust.

Tulumaksuga maksustamisel on oluline residendi mõiste. Tulumaksuseaduse (TuMS) § 6 lg 1 kohaselt on füüsiline isik resident (piiramatu maksukohustusega isik), kui

  • tema elukoht on Eestis või
  • kui ta viibib Eestis 12 järjestikuse kalendrikuu jooksul vähemalt 183 päeval.

Juba ühe nimetatud tingimuse täitumisest piisab, et isik oleks resident.

Seega, kui kaugsõiduautojuhi või meremehe elukoht on Eestis, on ta resident vaatamata asjaolule, et ta Eestis pikka aega ei viibi, ning tal on Eestis tulumaksu tasumise kohustus kogu maailmas teenitud tulult, sealhulgas välisriigi tööandja makstud töötasult (alus TuMS § 12 lg 1). Välisriigis töötamise eest saadud töötasu ei maksustata Eestis ainult juhul, kui isik on viibinud töötamise eesmärgil välisriigis vähemalt 183 päeval 12 järjestikuse kalendrikuu jooksul ning nimetatud tulu on välisriigis maksustatav (alus TuMS § 13 lg 4). Kaugsõiduautojuhtide ja meremeeste töötasu puhul ei ole aga reeglina tegemist välisriigis maksustatava tuluga.

Eesti on sõlminud paljude riikidega kahepoolse tulumaksuga topeltmaksustamise vältimise ning maksudest hoidumise tõkestamise lepingu (edaspidi maksuleping).

Maksulepinguga on riigid omavahel kokku leppinud, millist tulu kumbki riik millises ulatuses maksustada võib. Kuigi erinevate riikidega sõlmitud maksulepingutes võib olla erinevusi, on reeglina maksulepingu töötasu maksustamist puudutava artikli 15 kohaselt riigil, kus asub tööandja, õigus Eesti residendi töötasu maksustada vaid juhul, kui töö on toimunud selles välisriigis.

Kaugsõiduautojuhid ei viibi reeglina pikemalt riigis, kus asub nende tööandja, seega ei saa maksulepingu tõttu välisriigi tööandja riik maksustada kaugsõiduautojuhtide töötasu.
Seega maksustatakse nimetatud tasu Eesti tulumaksuseaduse alusel Eestis kui residendiriigis.

Eestis maksustatavast tulust saab maha arvata kohustuslikud sotsiaalkindlustusmaksed, märkides need tuludeklaratsiooni tabelisse 9.7 (alus TuMS § 281).

Meremeeste töötasu tulumaksuga maksustamise kohta võib maksulepingus olla erisäte, mille kohaselt töötasu võib maksustada laeva opereeriva äriühingu või ka tööandja riik, olenemata sellest, kus töö toimus. Seetõttu tuleb meremeeste puhul igal konkreetsel juhtumil lähtuda selle riigiga sõlmitud maksulepingust.

Kaugsõiduautojuht või meremees saab asjaolu, et välisriigis saadud töötasu on välisriigis maksustatud, tõendada kõige paremini välisriigi maksuhalduri tõendiga. Reeglina ei ole maksuvabastuseks piisav, kui tööandja tõendile on tulumaksuks märgitud 0, sest siis ei ole selge, kas tulu on olnud maksustatud ja mahaarvamiste tõttu tulumaksu tasuda ei olnud vaja, või ei ole välisriigi maksuametile tulu deklareeritud.

Välisriigi tööandja puhul on tulu deklareerimisel erinevus selles, et tulumaksu aasta jooksul kinni peetud ei ole ning see tuleb tasuda kord aastas esitatava tuludeklaratsiooni alusel ise.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255