21.02.2025 Reede

Krüptotulude korrektne deklareerimine

Maksu- ja tolliamet (MTA) tuletab alanud tulude deklareerimise perioodil meelde, kuidas 2024. aastal krüptotehingutest saadud tulusid õigesti deklareerida.
Oluline on silmas pidada, et summeerida võib ainult kasumlikke tehinguid.
Oluline on silmas pidada, et summeerida võib ainult kasumlikke tehinguid. Foto: RUP

MTA tulumaksu osakonna teenusejuhi Richard Kirvese sõnul võib alates eelmise aasta algusest tehtud tehingute puhul krüptovara soetamismaksumuse juurde arvata ka kauplemise platvormi kasutamisega seotud kulud. 

„Seadusesse on lisatud erisätted, mis lubavad krüptovara- ja ühisrahastusplatvormi tasud arvestada nende kaudu soetatud finantsinstrumentide soetusmaksumuse hulka. Seaduse muudatus kehtib tagasiulatuvalt tehingutele, mis on tehtud alates 2024. aasta 1. jaanuarist,“ kinnitas Richard Kirves.

Deklareerida tuleb ainult kasumlikud tehingud

Muid muudatusi 2024. aasta krüptotehingute deklareerimisel võrreldes 2023. aasta tulude deklareerimisega ei ole. Juhised krüptotehingute deklareerimiseks leiab MTA kodulehelt.

Krüptovaraga tehtud tehingud tuleb deklareerida tuludeklaratsiooni tabelis 6.3, välisriigis saadud tulu puhul tabelis 8.3. Deklareerida tuleb ainult kasumlikud tehingud. „Kui olete 2024. aastal teinud krüptovaraga väga palju tehinguid, siis võib need summeerida ja näidata tuludeklaratsioonis ühe reana. Oluline on aga silmas pidada, et summeerida võib ainult kasumlikke tehinguid – ka summeerimisel ei ole lubatud kahjumit arvesse võtta,“ selgitas MTA teenusejuht Richard Kirves.

Krüptovaradega tehtud müügi- või vahetustehingutest saadud tulud tuleb deklareerida ka juhul, kui krüptovara teenusepakkuja juurest ei ole väljamakseid pangakontole tehtud.

MTA tuletab meelde, et 2024. aasta tulusid deklareerides ei ole krüptovaradega seotud tehingute ja tulumaksukohustuse edasilükkamise jaoks võimalik investeerimiskontot kasutada. „Kui investeerimiskonto kaudu on 2024. aastal krüptovaraga tehinguid siiski tehtud, siis tuleb need tehingud kajastada investeerimiskonto väljamaksetena,“ ütles MTA teenusejuht Richard Kirves.

Saadud tulu maksustamisel tuleb krüptovara ostu- ja müügihind ümber arvutada eurodesse. Turutingimustel tehtud tehingu puhul tuleb seda teha konkreetse teenusepakkuja vahetuskursi alusel, kelle kaudu tehing toimus. Kui teenusepakkuja vahetuskurss pole teada, tuleb arvutamisel lähtuda tulu saamise või kulu tegemise päeval kehtinud krüptovara turuhinnast.

Juhul, kui krüptovaraga tehtud tehingu keskkonnas on vahetuskurssi arvestatud euro asemel muu tavavaluuta ehk näiteks USA dollari kaudu, siis tuleb kõnealune summa arvestada ümber eurodesse, lähtudes keskpanga selle päeva kursist. Lisateavet valuutakursside kohta leiab Eesti Panga kodulehelt.

Alates 2026. aastast peavad nii Euroopa Liidu, USA kui ka kolmandate riikide krüptovara teenusepakkujad koguma teavet oma platvormil tegutsevate klientide tehingute kohta ja edastama need andmed teabevahetusega ühinenud maksuhalduritele. Selline teabevahetus annab riikidele senisest parema ülevaate krüptovara tehingutest ja nendega teenitud tuludest, mis omakorda aitab kujundada üha ausamat maksukeskkonda. Eestis tegutsevatel krüptovara teenusepakkujatel tuleb tehingute andmed esimest korda MTA-le esitada 2027. aastal.

2024. aasta tulude deklareerimise periood algas 15. veebruaril 2025 ja kestab kuni 30. aprillini.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255