Maaleht kirjutab, et Maksu- ja Tolliameti äsja Tartus avastatud suhkrumüügi pettus on vaid osa tõenäolistest pettustest ja suhkruimpordilt käibemaksu tasumatajätmisest tekkinud kogukahju võib olla seega palju suurem.
Maksu- ja tolliamet teatas septembri algul, et ameti uurimisosakonna töötajad avastasid kriminaalmenetluste käigus kaks Tartus tegutsevat isikute gruppi, kes müüsid kahtlustuse kohaselt erinevate osaühingute kaudu suurtele hulgimüügifirmadele kokku ligi 3500 tonni suhkrut, jättes sellelt tasumata veidi üle 650 000 euro käibemaksu. Ameti praeguseks kogutud tõendite põhjal müüsid grupid suhkrut tänavu aprillist kuni juulini.
Maalehele laekunud info põhjal on kelmid tegutsenud aga juba eelmisest kevadest alates ning mõnel hetkel võis lehe hinnangul isegi pool poodides müüdud suhkrust olla kriminaalse päritoluga. Laiendades maksuhalduri menetluse tulemusi ka varasemale ajale, võib ligi poolelt sel ajal Eestisse imporditud 31 000 tonnilt suhkrult olla käibemaks tasumata. See teeb lehe andmeil hinnanguliselt 2,9 miljonit eurot.
Suhkru importimisega tegeleva OÜ Antomin müügijuht Kalle Jaarman ütles lehele, et ettevõtte müük on alates 2011. aasta kevadest oluliselt langenud. Statistikaameti andmeid kõrvutades selgub samas, et suhkru import oli selle aasta esimesel poolaastal pea poole väiksem kui mullu samal ajal. Jaarmani hinnangul on selle põhjuseks asjaolu, et uued suhkru importijad on jätnud sissetoodud kogused lihtsalt deklareerimata.
Maaleht kirjutab, et petuskeem on lihtne: kelmid tõid lõunanaabrite juurest nullkäibemaksuga soetatud kauba Eestisse ja müüsid siin makse maksmata ja turuhinnast soodsamalt maha. Pärast kasumi saamist lasti firma pankrotti.
Prisma Peremarketi turundus- ja kommunikatsioonidirektor Kadri Lainas ütles lehele, et ettevõte on saanud odava suhkru pakkumisi. "Meil on väga selge põhimõte – segase päritoluga toodet me ei võta."
Lainas möönas, et soodsama hinnaga suhkur on ilmselgelt Eesti jaekaubanduses liikvel ja langetanud kogu suhkru hinda.
Rimi Eesti Foodi kommunikatsioonispetsialist Katrin Bats ütles samuti, et nad on märganud, kuidas turul on tehtud suhkrule väga atraktiivseid kampaaniaid. "Aeg-ajalt pakutakse hinda, mis tundub tavapärast arvestades majanduslikult väga ebaratsionaalne."
Suhkrutootjad prognoosivad uuest saagist toodetu hindade langemist oktoobrist. Pakkumisi lubatakse Maalehe andmeil septembri lõpupoole, kui ka tootmine juba reaalselt käima läheb.