Maksu- ja Tolliameti kontrolliosakonna juhataja asetäitja Kaido Lemendik selgitas, et amet suunab alates kevadest lisaks tavapärastele maksukontrollidele rohkem ressurssi vaatlustele ümbrikupalga maksmise tuvastamiseks, mis on osa juulist rakenduva töötamise registri ettevalmistusest.
„Registri eesmärgiks on ümbrikupalga maksmise vähendamine, mis saab võimalikuks koos maksuhalduri poolt läbiviidavate kontrollidega ettevõtetes,“ selgitas Lemendik. „Meie eesmärk on kontrollida ümbrikupalkade maksmist võimalikult paljudes ettevõtetes erinevatest tegevusvaldkondadest.
“Vaatlused viidi läbi toitlustusteenust, puhastusteenust, õmblusteenust ja autoremonditeenust osutavates ettevõtetes, aga ka puidu töötlemisega ja jaekaubandusega tegelevates ettevõtetes. Kaheksas äriühingus väideti, et töötajad on tööl alates aprillist ning kolm ettevõtjat lubasid alates maist töötajaid deklareerima hakata. Tänaseks on mõned ettevõtted oma lubaduse täitnud ja deklaratsioonidel kajastanud 7 uut töötajat. Lisaks parandas üks äriühing oma käibedeklaratsioonid ning hakkas deklareerima töötasu tagasiulatuvalt. Kokku alustati 11 maksumenetlust.
Lemendik ütles, et lisaks vaatlustele võeti 193 ettevõtjaga ühendust telefoni teel. „Pärast põhjalikku telefonivestlust lubasid kolmkümmend üheksa ettevõtjat oma maksekäitumist parandada. Üheksa ettevõtjat on tänase seisuga seda juba teinud ja deklareerinud aprillis kokku üheteistkümne töötaja töötasud. Kaks füüsilisest isikust ettevõtjat on esitanud tuludeklaratsiooni paranduse ja deklareerinud juurde 7800 eurot makse,“ lisas Lemendik.
Lemendiku sõnul kohtuti Lääne-Virumaal läbi viidud vaatluste käigus ka ettevõtlike ja positiivse suhtumisega noorte ettevõtjatega. „Mitu ettevõtjat märkisid, et tegelevad oma äriühingu kaudu hobiga ning teenivad sellega lisatulu. Põhitööd tehakse ja palka saadakse mujalt. Samuti kohtusime mitme tudengiga, kes on äsja ettevõtlust alustanud. Hobiga tegelejate ning värskelt ettevõtlusega alustanud ettevõtjatega vestlesime näiteks juhatuse liikme tasudest. Mitu ettevõtjat hakkas maksma ja deklareerima juhatuse liikme tasu,“ tundis Lemendik heameelt.
Samas leiti ka sel korral väga palju neid töötajaid, kes väidetavalt on alles tööle asunud. Mitmest kohast tuvastati inimesi, kes väidavad, et on lihtsalt appi tulnud, kuid kes suure tõenäosusega on siiski töötajad. Täpsed asjaolud selgitatakse välja maksumenetluse käigus.
Ühest puhastusteenust osutavast äriühingust leiti vaatluse käigus vihik ettevõtte tegeliku käibega. Vihikust nähtus, et viie päeva tegelik käive oli sama suur, kui maksuhaldurile deklareeritud terve kuu käive. Teises ettevõttes oli nähtaval kohal töötajate töötundide arvestustabel ning ühes tootmisettevõttes tuvastati töötaja, kes on saanud viimased 9 kuud 500 eurot kuus palka, mida ei olnud aga deklareeritud.