MTA plaanib tänavu käivitada laiapõhjalise maksutahte uuringu
"Tahame sel aastal käivitada laiapõhjalise maksutahte uuringu. Kas inimesed tahavad makse maksta? Millest see sõltub ja kuidas nad tegelikult käituvad? Et saaksime paremini aru, kuidas käitumist mõjutada, ning mis on suhtumise ja selle võimaliku muutuse põhjused," ütles MTA peadirektor Valdur Laid lehele.
Seejuures on Laidi hinnangul Eesti inimeste maksutahe praegu pisut langenud. "Meie kõhutunne ütleb, et asjad on läinud pisut halvemuse poole. Vaadates ühiskondliku diskussiooni teravust – kas või maksuseaduste paketi ümber –, kohtudes ettevõtjatega, vaadates, mis tulumaksureformi teemal ajakirjanduses toimub, tundub mulle, et need kõik on kergitanud inimeste jaoks esile teemasid, mille foon oli enne rahulikum. Alati kui asjad muutuvad, suureneb ärevus. See on loomulik," rääkis ta.
Laidi sõnul on Eesti maksuauk siiski üsna hästi kahanenud. "Veebruaris tehtud kokkuvõte näitas maksuauguks 4,9 protsenti. Rahasse pannes on see üle 300 miljoni euro, millega saaks teha palju häid asju," märkis ta.
MTA peadirektori asetäitja Rivo Reitmann ütles tänavu jaanuaris, et 2018. aastal on ameti kõige suuremas fookuses ümbrikupalga maksmise vähendamine, nelja aasta jooksul soovitakse ümbrikupalga maksmist vähendada poole võrra.
"Järelevalves on suurim väljakutse ümbrikupalk. See on maksuauk, mis hõlmab väga palju inimesi. Praegu saab 8-10 protsenti inimestest ümbrikupalka, see tähendab seda, et iga 12. inimene võib saada ümbrikupalka," ütles Reitmann toona. "Järgmise nelja aasta jooksul soovime vähendada ümbrikupalga saajate arvu poole võrra."