Sotsiaaldemokraat Madis Kallase sõnul hakkab maa-ameti baasil loodav uus amet pakkuma omavalitsustele, riigiasutustele, ettevõtetele ja eraisikutele nõustamist planeerimise ja arendamise valdkonnas.
Edaspidi planeeritakse terviklikumalt ja julgemalt
„Näen MaRu ühte rolli selles, et edaspidi planeeritakse terviklikumalt ja julgemalt ning tehakse vajaduse korral ka n-ö vastuvoolu otsuseid. Selleks, et ruumiotsuseid tehes ei lähtutaks sellest, kuhu inimesed on sunnitud üha rohkem koonduma, vaid sellest, kus inimesed ise tahaksid rohkem elada. Arhitektidele on hästi teada, kui nukker võib olla valglinnastumise trend, mis tekitab identiteedita piirkondi kusagil põldudel. Üha rohkem ummikuid, aina vähem rohelisust ning järjest pikemad lasteaiajärjekorrad ei vasta inimeste ootustele. Paraku on just seda meie maa- ja ruumiloome senini liiga palju soodustanud,” märkis Kallas.
Kallase sõnul tuleb linnas inimeste heaolu nimel teatud protsessidele julgemalt pidurit tõmmata, ning maapiirkondi sealse elu säilimise nimel otsustavamalt toetada. „Ajal, mil mõnes piirkonnas suletakse riigiasutusi, on aina olulisem, et oleks tugev regionaalpoliitikale mõtlev riigiaparaadi osa, mis suudab protsesse mõjutada,” rääkis Kallas.
„Kui riik pakub terviklikumat ruumiloome pädevust, kvaliteetseid ruumiandmeid ja nutikamaid teenuseid, siis aitab see rohkem arvestada inimeste tervise ja turvalisusega, samuti elurikkuse ja keskkonnahoiuga,” kinnitas Madis Kallas.
Kallase väitel on kohalike omavalitsuste ootused maa- ja ruumiametile kõrged, kuna paljudel linnadel ja valdadel ei ole võimalik palgata arhitekte, planeerijaid ja valdkonna juriste. MaRu moodustamine ei tähenda uue ameti loomist, vaid seda, et praeguse maa-ametiga liidetakse nelja ministeeriumi maa- ja ruumiplaneerimisega tegelenud ametnikud.