Madise on seisukohal, et kui loomisel olev võimuliit tõepoolest soovib sotsiaalmaksu määra vähendamise tulevast aastast ära jätta, peaks ta esitama erakordselt kaalukad põhjendused, sest vastasel korral piiratakse ettevõtjate õiguspärast ootust, edastas ERR-i uudisteportaal.
Õiguskantsleri sõnul võimaldab põhiseadus riigikogul muuta maksuseadusi ja kui riigikogus muutub valitsuskoalitsioon, siis on loomulik, et muutub ka poliitika. See aga ei tähenda, et maksumuudatusi võiks läbi viia vaid mõnenädalase etteteatamisajaga.
"Kui riigikogu tahab edasi liikuda graafikus, et juba 1. jaanuarist välja lubatud maksulangetus ära jätta, siis tuleks tal riigi kohtupraktikat arvestades näidata, mis on need väga erakorralised asjaolud, mis niisugust muudatust õigustavad. Praegusel hetkel õiguskantsleri ametkonna nõunikud ei leidnud selliseid asjaolusid," lisas ta.
Madise analüüsis olukorda riigikogu rahanduskomisjoni esimehe Remo Holsmeri (RE) palvel. Neljapäeval on riigikogus esimesel lugemisel Keskerakonna algatatud eelnõu, millega soovitakse tunnistada kehtetuks sotsiaalmaksu määra langetamine 33%-lt 32,5%-le alates 2017. aastast ja 32%-le alates 2018. aastast.
Seni on valitsenud üldine põhimõte, et maksumuudatused, mis on maksumaksjat koormavad, peavad olema vähemalt kuus kuud ette teada.