Rahandusminister Jürgen Ligi sõnul on kütuseturu maksupettused äärmiselt tõsine teema ja ministeerium tegeleb sellega pidevalt.
"Kütuseturul on tegijate hulgas suur osa petturitel ja maksuoptimeerijatel. Ma ei räägi turumahtudest, ma räägin tegijate hulgast. Väga palju on kiiresti tekkivaid ja kaduvaid firmasid ja ka selliseid, mis sahkerdavad käibemaksu varitehingutega riigilt tagasi," vastas Ligi täna valitsuse pressikonverentsil BNS-i küsimusele.
"See on kõige kõlvatumaid maksupettuse vorme üldse, mida võib ette kujutada. Käibemaksu tagasi küsimine olematu majandustegevuse eest," kommenteeris minister.
Viimane maksupettuste komisjon oli Ligi sõnul kahe nädala eest. "Ma ei saa küll raporteerida sealt suuretest tulemustest, aga ma loodan, et kõik sellised ettepanekud ja sellise informatsiooni avaldamine aitavad eri osapooli võtta teemat väga tõsiselt," sõnas ta.
"Mina tahaksin karmimat ja jõulisemat tegevust ja kokkuleppeid sel teemal. See on hästi häbiväärne olukord, mis praegu on," ütles Ligi.
"Iseenesest kütuse teemal meil on olnud väga suur edu eelmiste meetmetega, võitsime sinna ikkagi väga mitukümmend miljonit eurot aastatulu tagasi," lisas minister.
Samas tuleb ministri sõnul uusi skeeme peale. Üks tegevuse suund peale kontrolli on Ligi sõnul isikliku vastutuse meetmed, ärikeelud ja muu selline. "Ärikeeld aga ei aita variisikute vastu.
"Ministri hinnangul on aktsiisikaupade väga keeruline valdkond ning seal on tegemist diskrimineeriva maksustamisega, kuna akstiisikaubad on kahjuliku mõjuga kaubad, peale on nad väga likviidsed ja toimub väga suurtes kogustes tehinguid. "Seal on ahvatlus ja võimalused pettusteks väga suured," lisas minister.
"See on äärmiselt tõsine teema ja loodame et kõik võtavad seda tõsiselt," sõnas ta.
Suuremate kütusefirmade Neste ja Statoili hinnangul võib riigil aastas kütuseturu maksupettuste tõttu jääda tulusid saamata 50-70 miljoni euro ulatuses.
Maksu- ja Tolliameti andmetel oli käesoleva aasta esimese viie kuu kütusesektori keskmine käibemaksukahju ühes kuus 4,6 miljonit eurot. Senise kontrollitegevuse tulemusel prognoosib amet lähikuudel kahju vähenemist, ütles ameti avalike suhete juht Ivi Papstel teisipäeval BNS-ile.