Riik kompenseerib maamaksu vabastuse ilmselt tulumaksu osa tõstmisega
Ta lisas, et tegemist on vanade andmetega.
"Ma arvan, et see on hea lahendus, kui suurenda KOV-idele laekuvat tulumaksu osa, sest on väga tugev korrelatsioon maamaksu laekumiste ja tulumaksu osa vahel ja see on kõige õiglasem lahendus, mida mina suudan praegu välja mõelda," selgitas Ansip.
Kõik muud meetmed, alates sellest, et hüvitada konkreetselt laekumata summa, ei ole peaministri hinnangul nii head, sest mitmes omavalitsuses on juba loobutud kodualuse maa maksustamisest. "Kas see tähendab siis seda, et neid tuleb karistada sellise seaduse rakendamisega ja nendele ei peakski kompensatsiooni maksma?"
"Kõiki omavalitsusi peaks kohtlema võrdselt või vähemalt nii võrdselt kui on võimalik, suhteliselt lihtsate algoritmidega kohelda ja tulumaksu osa suurendamine, see on kõige õigem viis," kommenteeris Ansip.
Rahandusminister Jürgen Ligi sõnul on hüvitamise mehhanism "kuskil paberil juba selgunud", kuid lisas, et see ei ole praegu rahandusministeeriumi prioriteet, kuna seadus ei jõustu enne 2013. aastat.
Riigikogu võttis koduomanikke maamaksust vabastava maamaksuseaduse muutmise eelnõu vastu selle aasta juunis.
Seaduse järgi on maamaksu tasumisest vabastatud maa omanik või maakasutaja tema kasutuses oleva elamumaa või maatulundusmaa õuemaa kõlviku osas linnas, vallasiseses linnas, alevis, alevikus ning üldplaneeringuga kohaliku omavalitsuse või maakonnaplaneeringuga maavanema poolt tiheasustusega alaks määratud alal kuni 0,15 hektari ning mujal kuni 2,0 hektari ulatuses, kui sellel maal asuvas hoones on isiku elukoht vastavalt rahvastikuregistrisse kantud elukoha andmetele.