10.04.2023 Esmaspäev

Riik soovib kiirendada e-arvete kasutamisele üleminekut

Rahandusministeerium esitas majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile (MKM) arvamuse saamiseks raamatupidamise seaduse muutmise eelnõu väljatöötamise kavatsuse, mille eesmärk on e-arvete vabatahtliku kasutuselevõtu soodustamine Eestis ja üleminek ühtsele Euroopa e-arvete standardile.

2019. aastast peavad kõik Eesti ettevõtjad kauba võõrandamisel või teenuse osutamisel avaliku sektori raamatupidamiskohustuslasele esitama e-arve.
2019. aastast peavad kõik Eesti ettevõtjad kauba võõrandamisel või teenuse osutamisel avaliku sektori raamatupidamiskohustuslasele esitama e-arve. Foto: pixabay

Dokumendi kohaselt on kehtivas regulatsioonis probleemiks dokumendikäibe kitsaskohad Eesti raamatupidamises ja elektroonsete dokumentide, näiteks e-arved, vähene kasutus. Kuigi avalikule sektorile e-arvete esitamine on Eestis kohustuslik, on e-arvete laiem levik praktikas aeglustunud. Seaduseelnõu väljatöötamisega soovitakse leida lahendused pidurdumise põhjuste kõrvaldamiseks ja minna üle ühtsele e-arvete Euroopa standardi kasutamisele, seisab väljatöötamise kavatsuses.

Alates 2017. aasta 1. juulist jõustunud raamatupidamise seaduse muudatustega sätestati avaliku sektori asutustele kohustus vastu võtta e-arveid, kui erasektori ettevõtjad soovivad neid esitada. Sealt alates on avalikul sektoril olemas võimekus e-arveid vastu võtta.

2019. aastal tehtud järgmise raamatupidamise seaduse muutmise eesmärk oli toetada ja hoogustada e-arvete kasutamist ning alates 2019. aastast peavad kõik Eesti ettevõtjad kauba võõrandamisel või teenuse osutamisel avaliku sektori raamatupidamiskohustuslasele esitama e-arve. Sellest ajast alates on ka erasektori ettevõtetel, kes esitavad arveid riigi või kohaliku omavalitsuse asutustele, see võimekus olemas ja laialdaselt kasutusel.

Rahandusministeerium ning MKM tellisid 2021. aastal Ernst & Young Balticult uuringu e-arvete kasutamise kohta avalikus sektoris ja ettevõtluses. Uuringust selgus, et peamine takistus e-arvete levikule on kasvav topeltstandard – Eestis esialgu kasutusele võetud e-arvete standard ei ühti hiljem välja arendatud Euroopa standardiga.

Tänane seadus võimaldab Eestis kasutada küll mõlemat, kuid enamasti on kasutusel kohalik. Seetõttu on Eesti ettevõtetel juba tekkinud või tekkimas takistusi e-arvete saatmisel oma klientidele Euroopa Liidus. Samuti esinevad ettevõtjatel uuringu kohaselt ka teatud rahalised ja tunnetuslikud takistused e-arvetele üleminekul – senine sunniviisiline üleminek on tekitanud psühholoogilist vastumeelsust nende kasutamisele.

Kokkuvõttes on üleminek e-arvete kasutamisele toimunud Eestis viimase viie aasta jooksul väiksemate ja ettevaatlike sunnimeetmete abil, mida on rakendatud eelkõige avaliku sektori kaudu. Järgmine eesmärk on kavatsuse eelnõu järgi laiendada e-arvete kasutamist erasektori omavahelistes tehingutes, minnes üle vabatahtlikule, ostja otsustel põhinevale lähenemisele.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255