08.11.2017 Kolmapäev

Euroopa Liidu liikmesriikide hinnangul on käibemaksu-uuendusi vaja

Rahandusminister Toomas Tõniste hinnangul on Euroopa Liidu (EL) liikmesriigid üksmeelel piiriülese e-kaubanduse käibemaksu uuenduste vajalikkuse osas.
Brüsselis kogunenud EL-i majandus- ja rahandusministrid arutasid piiriülese e-kaubanduse käibemaksu uuendusi, mis peaks muutma maksusüsteemi ettevõtjatele lihtsamaks ning liikmesriikidele pettusekindlamaks.
Brüsselis kogunenud EL-i majandus- ja rahandusministrid arutasid piiriülese e-kaubanduse käibemaksu uuendusi, mis peaks muutma maksusüsteemi ettevõtjatele lihtsamaks ning liikmesriikidele pettusekindlamaks. Foto: pixabay.com

Brüsselis kogunenud EL-i majandus- ja rahandusministrid arutasid piiriülese e-kaubanduse käibemaksu uuendusi, mis peaks muutma maksusüsteemi ettevõtjatele lihtsamaks ning liikmesriikidele pettusekindlamaks, teatas rahandusministeerium. Teemaga jätkatakse töögruppides ning ministrid tulevad selle juurde tagasi detsembris.

"Üldiselt leiavad liikmesriigid, et piiriülese e-kaubanduse käibemaksu uuendusi on vaja, kuid kuna teema on keeruline ja nüansirohke, läheb nende kinnitamisega veel aega," ütles Tõniste kohtumise järel. "Tänane [7. novembri] arutelu oli igati konstruktiivne ning aitab meid kindlasti sobivaima lahenduse leidmisel edasi," lisas ta.

Ministri sõnul on piiriülese e-kaubanduse käibemaksu muudatuspakett osa EL-i digitaalse ühisturu strateegiast ja selle eesmärk on soodustada elektroonilist kaubandust ja online-äritegevust.

Peamine muudatus seisneb selles, et piiriüleste e-kaubanduse tehingute puhul rakendatakse juba müüja või teenusepakkuja riigis tarbijariigi käibemaksumäär. Alla 10 000-eurose aastakäibega ettevõtetele kohalduks siiski koduriigi käibemaks. Kaugmüügi vähem kui 22 eurot maksvatel saadetistel kaotataks käibemaksuvabastus.

Muudatused peaksid toetama väikeste ja alustavate ettevõtete tegevust ning kindlustama liikmesriikidele õiglase maksulaekumise.

Lisaks arutati teisipäevasel kohtumisel niinimetatud kolmandate riikide nimekirja, mis ei tee maksuküsimustes Euroopa Liiduga piisavalt koostööd. "Eestil on eesistumise ajal laual palju maksundusega seotud küsimusi – kolmandate riikide nimekiri, digimajanduse maksustamine, rahapesuvastane direktiiv –, kõik need püüdlevad suurema läbipaistvuse, kaasajastamise ja maksudest kõrvalehoidumisega võitlemise poole," ütles Tõniste.

"Nagu näitab viimane ajakirjanduslik uurimus Paradise Leaks, on see ülemaailmne mure, millega peame kõik tegelema. Õiglase maksustamiseni jõuame kõige paremini koostööd tehes," lisas ta.

Teisipäevasel euroala rahandusministrite kohtumisel ehk Ecofinil kinnitati ka tolliliidu IT-süsteemide arendamisega seotud nõukogu järeldused. "Tõuge tolliliidu IT-süsteemide ühtsele arendamisele anti septembris Tallinnas toimunud mitteametlikul Ecofini kohtumisel. Seda pärast põhjalikku arutelu. Heameel on näha, et sisuline töö teemaga liigub jõudsalt edasi," märkis Tõniste.

Ministrid said Ecofinil ka ülevaate EL-i finantsjärelevalve süsteemist ja tulevikuplaanidest ning arutasid maksejõuetuse raamistikku. Maksejõuetuse raamistik on küll justiitsministrite aruteluteema, kuid kuna puudutab nn halbu laene, siis käsitletakse seda ka majandus- ja rahandusministrite ringis.

Ecofinis tehti ka kokkuvõte G20 kohtumisest ning võeti vastu iga-aastased järeldused EL-i statistika valdkonna arengute kohta. Euroopa Kontrollikoda tutvustas kohtumisel aastaaruannet 2016. aasta EL-i eelarve rakendamise kohta.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255