Uue transpordivahendi soetamine
Käibemaksuseaduses (edaspidi KMS) defineeritakse mõistena „uus transpordivahend”, kuna sellise transpordivahendi maksustamine erineb muu kauba maksustamisest. Kui uus transpordivahend soetatakse teisest liikmesriigist, makstakse käibemaks selles riigis, kus vastavat transpordivahendit kasutama hakatakse ning müüjal on õigus väljastada arve ilma käibemaksuta. Maksukohustus tekib kõigil teisest liikmesriigist uue transpordivahendi soetanud isikutel, sealhulgas füüsilistel isikutel.
Uus transpordivahend käibemaksuseaduse tähenduses on (KMS § 2 lg 7):
- veesõiduk pikkusega üle 7,5 m, mis on võõrandatud enne 3 kuu möödumist esmasest kasutusele võtmisest või mis on sõitnud alla 100 tunni, v.a KMS § 15 lõike 3 punktis 3 nimetatud merelaev;
- õhusõiduk stardimassiga üle 1550 kg, mis on võõrandatud enne 3 kuu möödumist esmasest kasutusele võtmisest või mis on lennanud alla 40 tunni, v.a KMS § 15 lõike 3 punktis 4 nimetatud õhusõiduk;
- maismaa mootorsõiduk mootorimahuga üle 48 cm3 või mootori võimsusega üle 7,2 kW, mis on võõrandatud enne 6 kuu möödumist esmasest kasutusele võtmisest või millega on sõidetud alla 6000 km.
Kokkuvõttes: uus on transpordivahend siis, kui ta on võõrandatud enne 3 kuu möödumist (maismaa mootorsõiduki puhul 6 kuud) esmasest kasutusele võtmisest või kui ta on läbi sõitnud vähem ülalnimetatud definitsioonis märgitud ajast või kilomeetritest. Seega, kui on täidetud üks neist kahest tingimusest, on tegemist uue transpordivahendiga. Kas transpordivahend on uus või mitte, määratakse müügimomendil, mitte siis, kui see on toimetatud sihtkoha (ostja) liikmesriiki. Kui transpordivahend oli „uus” müügimomendil, tuleb ostjal sihtkoha liikmesriigis käibemaks tasuda ka juhul, kui käibemaksu tasumise ajaks ei ole enam kumbki tingimus täidetud.
Kui uue transpordivahendi soetaja on isik, kes ei ole registreeritud käibemaksukohustuslasena (sh füüsiline isik), peab ta 10 kalendripäeva jooksul transpordivahendi Eestisse toimetamise päevast arvates, kuid mitte hiljem kui transpordivahendi registreerimise päevaks esitama Maksu- ja Tolliametile transpordivahendi soetamist tõendavad dokumendid ning tasuma käibemaksu (KMS § 38 lg 4). Käibemaksu tasumine võib toimuda nii sularahas kui pangaülekande alusel.
Uue transpordivahendi ühendusesisese soetamise kohta andmete esitamiseks kasutab isik tollideklaratsiooni vormi, esitab soetamise kohta ostuarve ning Maksu- ja Tolliameti nõudmisel müügilepingu (rahandusministri 30.03.2004 määrus nr 38).
Tollideklaratsiooni vormil täidetakse järgmised lahtrid: kauba saatja, kauba nimetus, kauba saaja, lähteriik, kauba maksumus, valuuta, kauba kirjeldus, maksumäär ja -summa.
Euroopa Ühenduse siseselt soetatud uute transpordivahendite maksustamisega tegelevad järgmised tolliasutused:
- Põhja maksu- ja tollikeskus – Lennujaama TK
- Lõuna maksu- ja tollikeskus – Tartu TK
- Ida maksu- ja tollikeskus – Sillamäe TP
- Lääne maksu- ja tollikeskus – Pärnu TK
Kasutatud transpordivahendi soetamine
Teisest liikmesriigist kasutatud transpordivahendi soetamisel füüsiline isik Eestis käibemaksu tasuma ei pea.